Przejdź do treści

Nauka i Kultura

Drukuj

Na terenie powiatu garwolińskiego znajduje się kilkadziesiąt szkół podstawowych i 10 szkół ponadpodstawowych. Funkcjonują, także szkoły specjalne, pogotowie opiekuńczo-wychowawcze i poradnia psychologiczno- pedagogiczna. W Garwolinie znajduje się Sanatorium Neuropsychiatrii Dziecięcej. W Miętnem mieści się Zespół Szkół im. Stanisława Staszica znany w Polsce z wieloletnich tradycji o bogatej bazie dydaktycznej i sportowej. 

W 2002 roku w stolicy powiatu - Garwolinie utworzony został Oddział Zamiejscowy Społecznej Wyższej Szkoły Zarządzania i Przedsiębiorczości w Łodzi. Nauka w szkole odbywa się w chwili obecnej w systemie zaocznym, ale w niedalekiej przyszłości planowana jest również nauka w systemie stacjonarnym. 

Młodzież, dzieci i dorośli, a więc osoby w każdym wieku rozmiłowane w czytelnictwie, mają do dyspozycji na terenie powiatu 39 bibliotek wraz z filiami bibliotecznymi. 

W większości gmin działają ośrodki kultury, w których działają pracownie amatorskiego ruchu artystycznego oraz społeczne ogniska muzyczne. W Garwolińskim Ośrodku Kultury funkcjonuje kino oraz galeria sztuki współczesnej. 

Na terenie Powiatu Garwolińskiego prowadzi działalność: Powiatowe Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe, Powiatowy Szkolny Związek Sportowy, które to stowarzyszenia zrzeszają kluby i zespoły sportowe zajmujące się popularyzacją piłki nożnej, lekkiej atletyki, badmintona, gimnastyki sportowej, strzelectwa sportowego, brydża, piłki koszykowej i siatkowej oraz walk wschodnich. Z najprężniej działających klubów sportowych należy wymienić: GKS "Wilga" Garwolin, LKS "Mazowsze" w Miętnem, LKS "Burza" Pilawa, ŁKS "Promnik"w Łaskarzewie, LKS "Sęp" Żelechów.

Joomla 1.6 Templates designed by Joomla Hosting Reviews