Mieszkańcy powiatu garwolińskiego też czytali Fredrę

Utworzono: piątek, 20, wrzesień 2013

Kopia IMG 4563

6 września w "Zielonym Dworze" w Miętnem mowa polska żywiła się wierszem Fredrowskim, a wszystko za sprawą Narodowego Czytania dzieł polskiego komediopisarza Aleksandra Fredry. " Mocium panie, z nami zgoda. Zgoda! Zgoda! Tak jest, zgoda, a Bóg wtedy rękę poda." Takim przesłaniem z zakończenia "Zemsty" podsumował czytanie inicjator akcji w naszym powiecie Starosta Garwoliński Marek Chciałowski.

Reżyser spotkania - nauczyciel Zespołu Szkół Rolniczych w Miętnem Jerzy Rusak - nieprzypadkowo do wspólnego czytania wybrał „Zemstę”. Choć od napisania tego utworu minęło wiele lat, zawarte w nim przesłanie jest ponadczasowym i bardzo potrzebnym źródłem refleksji. „Mocium panie, mocium panie powiatowe to czytanie...” – pod takim hasłem w murach zabytkowego dworku w Miętnem uczniowie i nauczyciele powiatowych szkół oraz przedstawiciele samorządu i lokalnych mediów zmierzyli się z klasyką pisarza. Wszyscy czytali wspaniale, niektórzy ambitnie nauczyli się swoich ról na pamięć. Akcja miała szczególny charakter, bo czytanie Fredry nie należy do najłatwiejszych. Fredro wymaga inteligencji, pokory i wiary w jego mądrość i w efekty komiczne. Świetną oprawę spotkania zapewniły stroje z epoki, rekwizyty, piękne kwiatowe dekoracje i nastrojowa muzyka, zwłaszcza ta fortepianowa w wykonaniu Aleksandry Gałązki i Mateusza Skoczylasa. Czytanie Fredry zakończył uścisk dłoni Cześnika – którego w finałowej scenie zagrał Starosta Marek Chciałowski - oraz Rejenta w rolę którego, wcielił się Wicestarosta Stefana Gora. Włodarz na zakończenie podziękował za zaangażowanie wszystkim tym, którzy brali udział w czytaniu oraz je organizowali.

„Narodowe Czytanie” to zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich. Czytanie zostało nazwane „narodowym”, aby podkreślić jego powszechny charakter. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. Za rok czeka nas spotkanie z twórczością Henryka Sienkiewicza – zapowiedział Prezydent RP.