PAMIĘTAMY GODZINA W – 1 sierpnia

Utworzono: poniedziałek, 28, lipiec 2014

LOGO-POWST-01

O godzinie W – 17:00 spotkajmy się na Skwerku przy pomniku Armii Krajowej w Garwolinie, oddając hołd powstańcom warszawskim, następnie godzinie 17:30 w Kolegiacie Garwolińskiej odprawiona zostanie Msza Święta w intencji Ojczyzny oraz poległych i pomordowanych podczas Powstania Warszawskiego.

1 sierpnia br. przypada 70 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Zachęcamy wszystkich mieszkańców naszego powiatu, organizacje kombatanckie, stowarzyszenia, grupy rekonstrukcyjne, młodzież, dzieci do uczczenia pamięci powstańców poległych w czasie powstania. Niech symboliczne kwiaty i ogień znicza będą hołdem ich pamięci. Zwracamy się z prośbą o wywieszenie na budynkach flagi narodowej oraz włączenie syren w godzinie W.

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17.00, na rozkaz dowódcy Armii Krajowej gen. Tadeusza Bora - Komorowskiego. W dniu wybuchu powstania SS-Reichsführer Heinrich Himmler, powołując się na dyspozycję Hitlera, wydał rozkaz zniszczenia miasta i wyniszczenia ludności cywilnej Warszawy. Trwało 63 dni.