Przejdź do treści

INFORMACJA O OBSZARZE ODDZIAŁYWANIA OBIEKTU - nowy wymóg dla projektu budowlanego

Drukuj

Od 28 czerwca 2015r. weszła w życie zmiana Prawa budowalnego, według której między innymi wprowadzono nowe wymagania dotyczące zawartości projektu budowlanego.

W art. 34 ust. 3 dodany został pkt 5 zgodnie z którym projekt budowlany powinien zawierać informację o obszarze oddziaływania obiektu.

 

Określenie obszaru oddziaływania obiektu należy do podstawowych obowiązków projektanta (art. 20 ust. 1).

Sam obszar oddziaływania został na nowo zdefiniowany w nowelizacji przepisów a jego określenie ma wpływ na ustalenie stron postępowania (art. 28 ust. 2) czy dopuszczalny sposób realizacji formalności np. przy budowie budynku mieszkalnego jednorodzinnego.

Ustawodawca nie określił formy i treści dla przygotowanej przez projektanta informacji o obszarze oddziaływania obiektu a jej właściwe określenie wiąże się z dużą odpowiedzialnością.

Wykładnia treści tego przepisu pojawi się za parę miesięcy a obecnie z tą tematyką zmierzyła się na przykład Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów opracowując dla swoich członków zestawienie zawierające podstawowe informacje o nowym obowiązku projektantów. Z treścią tego dokumentu można zapoznać się w tym miejscu: .pdf

 

 

 

Joomla 1.6 Templates designed by Joomla Hosting Reviews