Przejdź do treści

Co warto zobaczyć w powiecie garwolińskim

Drukuj

Powiat Garwoliński położony jest we wschodniej części Niziny Południowo-Mazowieckiej na granicy Kotliny Warszawskiej i Wysoczyzny Siedleckiej. Jego obszar znajduje się w prawym dorzeczu środkowego biegu Wisły oraz jej niewielkich dopływów: Wilgi, Okrzejki i Promnika.

Dawny powiat garwoliński znajdował się na styku trzech regionów kulturowych – Mazowsza, Podlasia i Małopolski. Do najważniejszych zabytków w powiecie należy spichlerz w Górznie zbudowany w XVII w., barokowy kościół parafialny p.w. Matki Boskiej Bolesnej w Mariańskim Porzeczu – parafia erygowana w 1699 r. Natomiast w kościele w Maciejowicach znajduje się obraz „Marii Magdaleny” z poł. XVIII w., namalowany przez włoska malarkę Elżbietę Sirani. W historii Maciejowice znane są z dramatycznego boju stoczonego w 1794 r. przez wojska dowodzone przez Tadeusza Kościuszkę po którym to dostał się on do niewoli rosyjskiej. W centrum Maciejowic znajduje się jeden z najpiękniejszych rynków w centralnej Polsce z klasycystycznym ratuszem, w którym mieści się Muzeum Tadeusza Kościuszki. Warto też zwrócić uwagę na urokliwie położony Pałac Zamoyskich w Podzamczu. Przepiękny klasycystyczny zespół pałacowo-parkowy, wybudowany w 1790 r. dla Ignacego Wyssogoty Zakrzewskiego, ówczesnego prezydenta Warszawy, znajduje się w miejscowości Żelechów. Godne uwagi są również chrzcielnice w kościołach w Górznie z 1668 r. i Sobolewie z XVII w. a także rokokowa ambona z II poł. XVIII w. z rzeźbą św. Pawła w zwieńczeniu oraz dwa portrety trumienne nieznanych kobiet, relikty kultury i obyczajowości sarmackiej, typowe dla polskiej sztuki XVII i XVIII w., znajdują się w zakrystii kościoła parafialnego w Borowiu.

Teren powiatu Garwolińskiego należy do ciekawych pod względem etnograficznym. We wsiach szeroko rozwinięte było tkactwo ludowe. Różnorodność szlaków i wzorów przejawia się we wszystkich rodzajach tkanin. Zachowały się też wycinanki, które dawniej były jedną z form dekorowania wnętrz chłopskich izb. W okolicznych wioskach można spotkać muzykujące rodziny, ludowych malarzy i poetów.

Atutem terenów powiatu garwolińskiego jest bogata flora i fauna. Ciekawie od względem flory przedstawia się wiele parków dworskich z XVIII-XIX wiecznym drzewostanem. Bogata szata roślinna stanowi niewątpliwie dużą atrakcję zarówno dla botaników jak i turystów. W lasach spotykamy łosie, dziki, borsuki, kuny a także bobry i wydry w rzece Wilga. Powiat Garwoliński jest powiatem rolniczym. Na terenie gminy Wilgi bogate są tradycje sadownicze i upraw truskawek. Natomiast gmina Maciejowice od lat słynie z upraw warzyw takich jak: cebula czy czosnek.

Na terenie powiatu garwolińskiego znajdują się 4 rezerwaty przyrody o łącznej powierzchni ok. 108 ha. Są to:

  1.  „Czerwony Krzyż” rezerwat florystyczny , którego podstawowym walorem przyrodniczym jest obecność jednego z rzadszych na niżu Polski gatunku storczyka – tajęży jednostronnej;
  2. Kopiec Kościuszki”, rezerwat utworzony w celu ochrony i zachowania stanowiska bodziszka żałobnego, rzadko spotykanej na niżu Polski rośliny. W części wschodniej rezerwatu znajduje się kopiec oraz tablica upamiętniająca setna rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki
  3. „Torfy Orońskie”, rezerwat utworzony dla zachowania rzadkich chronionych gatunków roślin. Rośnie tu wiele storczyków m.in. narażony na wyginięcie lipiennik Loesela , kukuła krwista czy kruszczyk błotny;
  4. „Rogalec” rezerwat leśny utworzony w celu ochrony bogatych florystycznie, wielogatunkowych podmokłych lasów liściastych.
  5. Na naszym terenie znajduje się obszar specjalnej ochrony ptaków „Dolina Środkowej Wisły” na którym gniazdują bocian czarny i bielik. Planowane jest również utworzenie dwóch specjalnych obszarów ochrony siedlisk: „Bagna Orońskie” i „Podebłocie”.


Na terenie powiatu garwolińskiego obecnie znajduje się sześć szlaków turystycznych pieszych: szlak niebieski „Borów Nadwiślańskich”, szlak czerwony „Szlak Walk Narodowowyzwoleńczych”, szlak żółty „Szlak Kościuszkowski”, szlak łącznikowy (czarny), szlak niebieski „Czterech Pancernych i psa” i szlak zielony oraz dwa szlaki turystyczne rowerowe: szlak żółty „Do ścieżki przyrodniczo kulturowej” i szlak zielony „Uroczysko Huta”. Dużą atrakcją powiatu są ścieżki edukacyjne. Pierwsza zwana „Leśną Ścieżką Przyrodniczo – Kulturową w Hucie Garwolińskiej”, biegnie przez lasy, łąki, aleję starych drzew, obok upraw leśnych i stawu. Ścieżka obejmuje 10 przystanków tematycznych. Atrakcją ścieżki są dwie ambony widokowe do obserwacji ornitologicznych. Druga ścieżka przyrodniczo – kulturowa znajduje się w Parku Zabytkowym w Miętnem. Także na jej szlaku znajduje się 9 przystanków wyposażonych w 10 tablic tematycznych. Ozdobę ścieżki stanowią wiekowe pomniki przyrody, staw z malowniczą wysepką oraz bogata fauna.

Powiat garwoliński zachęca ciszą, świeżym powietrzem i malowniczymi krajobrazami typowymi dla Mazowsza. W takich gminach jak Wilga, Maciejowice, Sobolew czy Trojanów można znaleźć znakomite warunki do wypoczynku, czemu służą liczne ośrodki wypoczynkowe. Powstająca baza agroturystyczna (Lewików, Oblin, Kolonia Górki, Górki oraz Podłęż) umożliwia spędzenie urlopu w kontakcie z naturą i mieszkańcami wsi, oferując piękne lasy, jeziorka lub jazdę konną (Wilga) a dla miłośników wędkarstwa łowiska rybne i stawy (Jabłonowiec, Sulbiny). Turyści chcący aktywnie spędzić czas koniecznie powinni udać się do Miętnego gdzie mieści się bogata baza sportowa, znana w całej Polsce, m.in. kryta pływalnia, siłownia, korty tenisowe, boisko piłkarskie, boiska do siatkówki plażowej, kosza, piłki ręcznej, sauna. Na terenie powiatu znajdują się również 4 akweny wodne: Zarzecze w Garwolinie, Morskie Oko, Jabłonowiec gm. Trojanów i Oblin gm. Maciejowice. Także Gmina Wilga posiada na terenie Osiedla Turystyczno – Wypoczynkowego atrakcyjne działki przeznaczone pod inwestycje związane z obsługą ruchu turystycznego.

W powiecie garwolińskim jest dobra baza gastronomiczna i noclegowa. 5 hoteli (Lipówki, Garwolin, Łucznica, Korytnica, Miętne) i 3 Ośrodki Wypoczynkowe w Wildze zachęcają do dłuższego pobytu. Oprócz tego w Chotyni znajduje się Hotel „Dwór Chotynia” należący do grupy Polish Prestige Hotels. Tutaj z dala od miejskiego zgiełku można miło spędzić czas, smakując wyjątkowe potrawy z kuchni polskiej.

Joomla 1.6 Templates designed by Joomla Hosting Reviews