Akt Erekcyjny

akt erekcyjny czerwiec 2016

Obchody Dni Garwolina i Powiatu Garwolińskiego rozpoczęły się podpisaniem Aktu Erekcyjnego pod budowę nowej siedziby Starostwa Powiatowego w Garwolinie.

Starosta Marek Chciałowski przedstawił historię budowy nowej siedziby Starostwa Powiatowego Przypomniał, że rozpoczęła się już w pierwszej kadencji funkcjonowania odrodzonych powiatów. Wobec wzrastającej ilości zadań przydzielanych samorządom powiatowym widoczna była potrzeba budowy nowej siedziby, która pomieściłaby wszystkie jednostki organizacyjne. W lipcu 2006 roku została zakupiona od Miasta Garwolin działka przy ulicy Mazowieckiej. Następnie w 2008r. ogłoszony został konkurs z udziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich na projekt budynku Starostwa Powiatowego. O dużym zainteresowaniu świadczy fakt, że w konkursie wzięło udział 20 firm z Polski i Europy. Ostatecznie do realizacji wybrana została oferta firmy Wojciech Gęsiak Studio Architektoniczne z Radomia. Budowa rozpoczęła się w 2015 roku.

W nowym budynku administracyjnym poza wszystkimi wydziałami starostwa będą mieścić się m.in. Powiatowy Urząd Pracy, Powiatowy Zarząd Dróg, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie oraz Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego. Inwestycja ma służyć interesantom, którzy będą mogli szybciej i łatwiej załatwić wszystkie sprawy w urzędzie.

Starosta podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do rozpoczęcia budowy nowej siedziby Starostwa Powiatowego – Panu Zbigniewowi Brzeźnickiemu, Panu Stefanowi Gorze i Panu Grzegorzowi Woźniakowi, Panu Tadeuszowi Mikulskiemu. Szczególne podziękowania skierował do ks. Prałata Ryszarda Andruszczaka, który go wspierał słowami o potrzebie budowy. Podziękował Radzie Powiatu i Zarządowi Powiatu Garwolińskiego wszystkich kadencji. Najcieplejsze słowa skierował do swoich współpracowników – Wicestarosty Pani Urszuli Zadrożna, która bezpośrednio czuwa nad inwestycją, Sekretarza Pana Jerzego Piesio, Skarbnika Pana Józefa Zająca, Dyrektor Małgorzaty Antolak. Dziękował pracownikom Wydziału Rozwoju Gospodarczego Dariuszowi Tarczyńskiemu, Monice Makarewicz, Anecie Szostak oraz Grzegorzowi Rosłańcowi, który pełni funkcję inspektora nadzoru branży budowlanej. Dziękował pozostałym inspektorom Janowi Stoniowi i Krzysztofowi Szczepankowi oraz wszystkim pracownikom Starostwa.

Starosta na koniec podkreślił: ”Budujemy nie na nasze potrzeby, tylko budujemy na potrzeby mieszkańców powiatu garwolińskiego, a ten budynek niech będzie symbolem wrażliwości na drugiego człowieka”

Akt Erekcyjny został odczytany przez Małgorzatę Antolak – Dyrektora wydziału Organizacyjno – Administracyjnego, a następnie poświęcony i podpisany przez władze powiatu, radnych Rady Powiatu Garwolińskiego wszystkich kadencji, księży, pracowników starostwa, przedstawicieli służb mundurowych i mediów oraz dyrektorów szkół prowadzonych przez powiat. Następnie został wmurowany w ścianę holu – naprzeciwko wejścia głównego do budynku.