Muzeum Ziemi Garwolińskiej w Miętnem

Nasz adres: Zespół Szkół Rolniczych im. St. Staszica

Miętne, ul. Główna 49, 08 - 400 Garwolin

sekretariat tel./fax +48 25 682 30 88

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. //

recepcja hotelu tel. +48 25 682 30 89

lub tel. +48 25 682 30 81 w. 400

Kustosz – Witold Lempka

IMG 9925W maju 2009 roku zostało otwarte przy Zespole Szkół Rolniczych w Miętnem Muzeum Ziemi Garwolińskiej. Powstało z połączenia dwóch kolekcji muzealnych. Pierwszą z nich są zbiory własne szkoły, które zostały zgromadzone w wyniku ofiarności uczniów i zaangażowaniu nauczycieli, przez około 20 lat. Zebrano w ten sposób około 2000 eksponatów. Druga kolekcja jest wynikiem pasji kolekcjonerskiej nieżyjącego już Pana Ludwika Goździa z Woli Rębkowskiej. Po jego śmierci w roku 2007, Wójt Gminy Garwolin znaczną jej część wykupił od rodziny zmarłego i przekazał do Zespołu Szkół Rolniczych w Miętnem.

Muzeum jest zlokalizowane w wyremontowanych z udziałem środków Starostwa Powiatowego pomieszczeniach, znajdujących się pod hotelem Centrum Konferencyjno-Sportowego. Dużą pomoc w organizacji i przygotowaniu ekspozycji okazali uczniowie pod opieką nauczycieli i wychowawców.

IMG 6992Obecnie do zwiedzania otwarte są trzy pomieszczenia o ogólnej powierzchni 300 m2. W pierwszym zgromadzone są eksponaty związane z tradycyjnym, wiejskim gospodarstwem domowym. Pokazany jest wygląd pomieszczeń domowych z tradycyjnymi sprzętami, narzędziami do wyrobu tkanin i kolekcją pralek. Bogaty jest zbiór tkanin i strojów ludowych, wyrobów koszykarskich i bednarskich.

IMG 6902W drugim pomieszczeniu pokazana jest część kolekcji związanej z rolnictwem m.in. unikalne brony drewniane, spulchniacze, radła, kolekcję tasaków, wędzideł, wag, uprzęże, narzędzia rzemiosła wiejskiego i małomiasteczkowego, kolekcja radiotechniczna: radia, adaptery, patefony.

W osobnych gablotach rozmieszczonych w trzech salach zgromadzone są dokumenty historyczne, eksponaty falerystyczne, numizmatyczne (w tym monety polskie z XVI i XVII w.), stare zdjęcia, książki z końca XIX i początków XX wieku oraz stara prasa. Trzecie pomieszczenie zostało przeznaczone na ekspozycje czasowe, natomiast na zewnątrz, przed budynkiem hotelu, została zorganizowana mała galeria narzędzi rolniczych.

Muzeum współpracuje z:

• Instytutem Pamięci Narodowej
  • Muzeum Geologii PAN w Warszawie
  • Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie
  • Muzeum Niepodległości w Warszawie
  • Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie
  • Ludowym Towarzystwem Naukowo- Kulturalnym w Garwolinie

Wstęp bezpłatny! Serdecznie zapraszamy!