Powiat Garwoliński „Samorządowym Liderem Edukacji”

lider edukacji 2016

Certyfikat „Samorządowy Lider Edukacji” to jeden z najbardziej elitarnych i rozpoznawalnych wyróżnień jakie może otrzymać jednostka samorządu terytorialnego. Otrzymują go jedynie ci, którzy wyróżniają się pod względem prowadzonej polityki oświatowej. Powiat Garwoliński po raz kolejny znalazł się w gronie laureatów, a więc tych, którzy inwestują w rozwój oświaty, podejmują szczególną aktywność na rzecz kształcenia dzieci i młodzieży oraz wspierają środowiska edukacyjne.

12 października 2016 r. w Sali Białej historycznego Pałacu Jana III Sobieskiego w Wilanowie miała miejsce uroczysta Gala Finałowa VI edycji Ogólnopolskiego Konkursu i Programu Certyfikacji „Samorządowy Lider Edukacji”. Samorząd Powiatu Garwolińskiego reprezentował Starosta Garwoliński Pan Marek Chciałowski, Przewodniczący Rady Powiatu Pan Piotr Osmólski oraz Dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Pan Jerzy Duchna. Było to wspaniałe spotkanie liderów polityki oświatowej w Polsce, 150 samorządowców, którzy na co dzień zdają sobie sprawę z wyzwań, jakie stoją przed polskimi szkołami i którzy na co dzień te wyzwania pokonują. Możliwe jest to tylko dzięki innowacyjnemu podejściu do kwestii edukacji, dzięki nowatorskim rozwiązaniom na rzecz podnoszenia kształcenia, dzięki kreatywności i efektywności w zarządzaniu oświatą. sle jpg1

Każdą jednostkę samorządu terytorialnego uczestniczącą w Programie ocenia dwóch niezależnych ekspertów. Ich praca trwa około trzy miesiące. W tym czasie zapoznają się oni i analizują dokumenty strategiczne i akty prawne obowiązujące w certyfikowanej jednostce, analizują dane Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej oraz informacje pozyskane od środowisk oświatowych. Po pozytywnym przejściu oceny przez komisje Ekspertów, reprezentujących środowiska akademickie możliwe jest otrzymanie przez jednostkę tegoż certyfikatu. Wyróżnienie przyznawane jest na okres 12 miesięcy.

Powiat Garwoliński znalazł się w zaszczytnym gronie jedenastu powiatów - liderów, których kreowanie lokalnej przestrzeni edukacyjnej przynosi najznakomitsze owoce. „Tymi owocami są szkoły, placówki kształcące nowocześnie i progresywnie. Tymi owocami są nietypowe, oryginalne inicjatywy na rzecz podnoszenia kształcenia. Ale przede wszystkim tymi owocami są uczniowie czerpiący satysfakcję oraz radość z kształcenia w bardzo dobrych szkołach” – mówił prof. dr hab. Michał Kaczmarczyk prowadzący uroczystą Gale Finałową. „Spotykamy się dziś w gronie działaczy i menadżerów samorządowych z całej Polski, którzy udowadniają, że kwestie rozwoju edukacji mogą stanowić priorytet w zarządzaniu publicznym na poziomie lokalnym” - podkreślał ponadto.

1aLider 2016     Ogromnie cieszy, iż Powiat Garwoliński po raz kolejny otrzymał to wspaniałe wyróżnienie. Każdego roku umacniamy swoją pozycję konkurencyjną względem innych jednostek samorządowych, pomnażając materialne i niematerialne zasobu o kluczowym znaczeniu z punktu widzenia jakości kształcenia. Prowadzona przez powiat polityka oświatowa jest zorientowana na kreowanie przyszłości, by odpowiadać na potrzeby zmieniającego się otoczenia. Takie wyróżnienia budują i stają się źródłem niewyczerpanych sił do dalszej, kreatywnej pracy na rzecz młodych ludzi, ich wykształcenia i przyszłości.

Więcej informacji o programie na stronie Fundacji Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego.
Wśród laureatów programu z naszego terenu znalazło się także Miasto Garwolin.

fot. Starostwo Powiatowe oraz Organizator Gali Finalowej.