W Miętnem zagrają Chopina

Utworzono: środa, 01, marzec 2017

Koncert Chopin PCKiP

Powiatowe Centrum Kultury i Promocji zaprasza Państwa 5 marca do Miętnego na niecodzienny koncert z okazji wyjątkowego kobiecego święta . Mazurki, walce, polonezy, nokturny, preludia ... najpiękniejsze utwory Fryderyka Chopina wykona pianistka Patrycja Wachowicz. Wstęp wolny.

Kobiety stanowiły natchnienie dla artystów. To dla nich i o nich pisano wiersze, dla nich komponowano muzykę, je uwieczniano na obrazach i rzeźbach. - Wybitny artysta i jeden z największych kompozytorów obdarzonych niezwykłą wyobraźnią i subtelnością, szukał natchnienia nie tylko u Bacha, Mozarta, Händla czy van Beethovena. Jego życie nie było wolne od wpływu kobiet, one inspirowały powstanie wspaniałych dzieł. Dla nas teraz na Dzień Kobiet inspiracją jest Chopin – informuje Beata Pasternak dyrektor PCKiP w Miętnem.

Z okazji przypadającej rocznicy urodzin Chopina 5 marca w Miętnem „pierwsze skrzypce” podczas koncertu zagrają właśnie kobiety. W roli głównej pianistka obdarzona muzycznym talentem Patrycja Wachowicz. Z wyróżnieniem ukończyła Akademię Muzyczną im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie fortepianu prof. Andrzeja Tatarskiego. Jest laureatką licznych nagród. W 1995 jury Ogólnopolskiego Konkursu na Stypendia Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Warszawie przyznało jej Stypendium I stopnia oraz nagrodę specjalną i medal im. Johna Fielda, prekursora nokturnów Fryderyka Chopina, ufundowane przez Ambasadę Irlandii. Rok później awansowała do półfinału II Międzynarodowego Konkursu Młodych Pianistów "Arthur Rubinstein in Memoriam" w Bydgoszczy.

Gościnnie wystąpi Kamila Figielska - laureatka konkursów muzycznych i uczennica Szkoły Muzycznej I stopnia w Garwolinie. W czasie koncertu fragmenty listów Chopina odczyta Barbara Gryziecka.

Współorganizatorem niedzielnego koncertu jest Szkoła Muzyczna I stopnia w Garwolinie.

Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawuje Starosta Powiatu Garwolińskiego.

Serdecznie zapraszamy !

5 marca 2017, niedziela, godz. 17:00. Wstęp wolny (ilość miejsc ograniczona).

Powiatowe Centrum Kultury i Promocji , Dworek Miętne, ul. Główna 55.

PLAKAT KONCERT CHOPIN WACHOWICZ www

Patrycja Wachowicz wwwPATRYCJA WACHOWICZ urodziła się w 1975 roku w Poznaniu. Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie fortepianu prof. Andrzeja Tatarskiego. Jest laureatką licznych nagród. W 1995 jury Ogólnopolskiego Konkursu na Stypendia Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Warszawie przyznało jej Stypendium I stopnia oraz nagrodę specjalną i medal im. Johna Fielda, prekursora nokturnów Fryderyka Chopina, ufundowane przez Ambasadę Irlandii. Rok później awansowała do półfinału II Międzynarodowego Konkursu Młodych Pianistów "Arthur Rubinstein in Memoriam" w Bydgoszczy.

W 1996 roku otrzymała stypendium udzielone przez Yamaha Music Foundation of Europe, a dwukrotnie w latach 1997 i 1999 stypendium Ministra Kultury i Sztuki. W 1999 roku otrzymała tytuł laureata na Konkursie Młodych Talentów w Słupsku. Pianistka bierze aktywny udział w życiu koncertowym jako solistka i kameralistka. W 1997 roku wraz z kwartetem fortepianowym uzyskała dyplom honorowy finalistów na I Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. J. Brahmsa w Gdańsku a pół roku później otrzymała II nagrodę na XIII Międzynarodowym Konkursie im. K. Bacewicza w Łodzi. W 1998 roku zajęła IV miejsce w kategorii duetów na I Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Kameralnej w Zakopanem.

Do tej pory Patrycja Wachowicz doskonaliła swoje umiejętności na kursach pianistycznych i kameralnych w kraju i zagranicą, m.in. w Hiszpanii i Austrii. Wiosną 1999 została zaproszona na cykl koncertów Muzyki Polskiej i Johna Fielda do Irlandii. Od 1999 pracuje w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu jako akompaniator w klasach skrzypiec i kontrabasu. Uczestniczy w wielu koncertach oraz konkursach towarzysząc młodym utalentowanym młodym muzykom. Wielokrotnie otrzymała nagrody za wyróżniający się akompaniament. Od 3 lat współpracuje również jako akompaniator w Szkole Muzycznej I stopnia w Garwolinie.