Żołnierze Wyklęci - o tych, którym jesteśmy winni pamięć

Utworzono: czwartek, 02, marzec 2017

Zolnierze Wykleci 2017

,,Stali mężnie, do końca na straży wolności…" - myśl Krystyny Śliwińskiej przyświecała tegorocznym powiatowo-miejskim obchodom pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wydarzenia z nimi związane rozpoczęły się w niedzielę 26 lutego, a zakończyły w środę 1 marca, w dniu, w którym obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

„Zakończenie wojny nie przyniosło Polakom wyzwolenia, tam w tej przesmutnej środkowo-wschodniej Europie, stało się ono wymianą jednej nocy na drugą, wymianą zbirów Hitlera na zbirów Stalina” - słowa z utworu „Testament” Gombrowicza przywołał w niedzielę przed Mszą św. w Kolegiacie pw. Przemienienia Pańskiego w Garwolinie, Starosta Powiatu Garwolińskiego Marek Chciałowski, kreśląc sytuację w Polsce, z jaką zetknęli się Żołnierze Wyklęci.

- Walczyli z Sowietami broniąc miejscowej ludności, dzięki czemu zyskali zaufanie i wsparcie. To największa siła – podkreślał Starosta.2b

Pamięć o tych, którzy polegli, abyśmy dzisiaj żyli wolni jest bardzo ważna. Musimy przypominać tych, którzy stawiali opór, walczyli, przypominać tych, którzy pochodzili stąd, z naszej ziemi garwolińskiej.

- Tradycje walk narodowo - wyzwoleńczych zawsze charakteryzowały nasz powiat. To spuścizna wyniesiona z domów rodzinnych, to taki nasz testament. Przykładem może być ks. Bolesław Stefański, urodzony w 1910 r. w rodzinie chłopskiej, w Kochowie koło Maciejowic. Wikary w kilku parafiach, kapelan w szpitalu, ale przede wszystkim żołnierz – kapłan Armii Krajowej i podziemia antykomunistycznego. Był razem z partyzantami, odbierał przysięgi wojskowe, uczestniczył lub organizował akcje bojowe, wspomagał żołnierzy.
1 czerwca 1946 r. w Warszawie na ul. Chłodnej nagle został wciągnięty do ubeckiego auta. Próba ucieczki nie udała się –
mówił przed rozpoczęciem Mszy św., Starosta Marek Chciałowski.

Ks. Stefański był torturowany, postrzelono go w nogę, nie udzielono pomocy, przez co wdała się gangrena. Nogę amputowano. W 1946 r. za próbę obalenia ustroju został skazany na karę śmierci, po licznych petycjach, w 1947 r. Bierut ułaskawił ks. – wyrok zamieniono na dożywocie. Dopiero w 1992 r. sąd anulował wyrok i uznał, że ks. prowadził działalność na rzecz niepodległego bytu Polski.

- Takie przykłady trzeba pokazywać, aby nigdy więcej historia drugi raz się nie powtórzyła – artykułował na zakończenie Starosta.

Uroczystą Mszę św. w intencji Ojczyzny koncelebrował ks. Artur Zbański. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, kombatanci, przedstawiciele służb mundurowych, poczty sztandarowe oraz mieszkańcy Powiatu Garwolińskiego. Homilię do zgromadzonych wygłosił ks. Andrzej Lemieszek, proboszcz parafii św. Jana Pawła w Sulbinach.

Tuż po zakończeniu Mszy św., przybyłe na uroczystość delegacje, złożyły kwiaty pod tablicą upamiętniającą Żołnierzy Wyklętych. Jak zaznaczał wcześniej Starosta Garwoliński, udział w wydarzeniach to nasz dług wdzięczności - Jesteśmy winni to naszym bohaterom – mówił.

We wtorek, 28 lutego o godz. 19.00 w Kolegiacie pw. Przemienia Pańskiego w Garwolinie odbył się niezwykły koncert. Teatr Muzyczny „Od Czapy” i Lidia Pospieszalska zaśpiewali piosenki partyzanckie - „Wilczy ślad. Piosenki Niezłomnych”. Obecni na koncercie mieszkańcy Powiatu Garwolińskiego mogli wysłuchać piosenek, do których teksty pisali sami żołnierze – partyzanci. Utwory w aranżacji Marcina Pospieszalskiego, Lidii Pospieszalskiej i De Press spotkały się z wielkim aplauzem. To właśnie muzyka oddaje najbardziej klimat tych dawnych czasów, uczucia walczących, ich myśli, sytuacje, którym musieli stawić czoła.

DSC013071 marca, w dniu, w którym obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych do obchodów zaprosili uczniowie Zespołu Szkół im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Garwolinie. Część artystyczna, którą zaprezentowali, bardzo podniośle zobrazowała Żołnierzy Wyklętych, ich działalność i zasługi dla wolnej Polski.

Uczniowie przenieśli zgromadzonych gości i uczniów do czasów, w których działali Wyklęci. Funkcjonariusze UB wylegitymowali zgromadzonych na „wiecu”, dokonali rewizji podejrzanych. Stosowane metody siały niepokój, lęk, budziły napięcie wśród ówczesnego społeczeństwa. Obecni w ZS im. Marszałka Józefa Piłsudskiego doświadczyli tej atmosfery. O sytuacji, o żołnierzach i mitach z nimi związanych, przeprowadzonych akcjach mówili uczniowie, którzy przygotowali referaty i prezentacje. Wzbogacone o fotografie, multimedialne projekcje, a także umożliwiające udział publiczności, były niezwykle cenną lekcją historii.

- Dzisiejsze wydarzenia kończą obchody pamięci Żołnierzy Wyklętych na terenie naszego Powiatu Garwolińskiego. Pamięci tych, którzy poświęcili swoje życie, swoją służbę Ojczyźnie, wykonując solidnie zadania, opierając swoje życie na wartościach i przekazując kolejnym pokoleniom pewien ważny drogowskaz – „Bóg, honor i Ojczyzna”. Niech zawsze będzie on motywem postępowania kolejnych pokoleń Polaków – mówiła na zakończenie dyrektor ZS. im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Garwolinie, Joanna Ostrowska.

Wydarzeniom w ZS w Garwolinie towarzyszyła bogata wystawa prac konkursowych poświęcona pamięci Żołnierzy Wyklętych, która jest uzupełnieniem obchodów i dzisiejszej, najnowszej historii.