Chopin na Dzień Kobiet w Miętnem

Utworzono: wtorek, 07, marzec 2017

Fot. Mariusz Artych   2

Tegoroczny Dzień Kobiet w Powiatowym Centrum Kultury i Promocji uczczono wspaniałym spotkaniem z osobowością Fryderyka Chopina, przede wszystkim dzięki jego muzyce, ale także dzięki fragmentom jego bogatej korespondencji, która pozwala lepiej poznać artystę oraz zrozumieć jego muzykę, odkryć jej najgłębsze źródło.

- Była nim Miłość: piękna miłość rodzinna – do rodziców, sióstr, dalszej rodziny oraz przyjaciół – z wieloma ludźmi łączyły go głębokie i szlachetne relacje; miłość Ojczyzny i miłość do Boga – powiedziała na wstępie, witając gości dyrektor PCKiP Beata Pasternak.

W świat muzyki naszego genialnego rodaka, o którym współczesny mu krytyk muzyczny i kompozytor niemiecki Robert Schumann napisał: „Panowie, czapki z głów, oto geniusz”, przeniosła uczestników koncertu fortepianowego Partycja Wachowicz, wykładowca Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz akompaniator w Szkole Muzycznej I stopnia w Garwolinie. Gościnnie wystąpiła Kamila Figielska – uczennica Szkoły Muzycznej I stopnia w Garwolinie, laureatka konkursów muzycznych. Fragmenty korespondencji Chopina, odsłaniające jego szlachetną i niezwykłą osobowość odczytała Aneta Głaszczka.

- Serdecznie dziękuję IMG 7999za dzisiejszy koncert fortepianowy, była to wspaniała muzyka Chopina wzbogacona jego listami. Przepiękne wykonanie. Dzisiejszy koncert dedykowany był Paniom z okazji ich święta. Piękne połączenie, to przecież kobieta była zawsze inspiracją dla artysty. Dziś z tego miejsca chcę podziękować wszystkim Paniom z naszego powiatu. Dziękuję za wrażliwość, ciepło, dobro, każdy uśmiech, uścisk dłoni. Sama obecność koło nas sprawia, że świat inaczej wygląda, staje się bardziej harmonijny, życzliwszy. Jesteście dla nas motywacją do sięgania po rzeczy nadzwyczajne - mówił na zakończenie koncertu Starosta Powiatu Garwolińskiego Marek Chciałowski.

Okazją do wysłuchania utworów Fryderyka Chopina był nie tylko Dzień Kobiet, ale także przypadające w tym czasie urodziny wielkiego kompozytora.

Chopin umierając pozostawił przesłanie do swych przyjaciół artystów muzyków, aby uprawiali tylko dobrą muzykę: „Zróbcie to dla mnie – jestem pewien, że was usłyszę – to mi zrobi przyjemność”.

- Mamy nadzieję, że tym spotkaniem sprawiliśmy przyjemność nie tylko kobietom, fanom naszego kompozytora, ale także samemu Fryderykowi Chopinowi – podsumowała koncert dyrektor PCKiP.

Współorganizatorem wydarzenia była Szkoła Muzyczna I Stopnia w Garwolinie, a patronatem honorowym wydarzenie objął Starosta Powiatu Garwolińskiego.

Fot. Mariusz Artych oraz Powiatowe Centrum Kultury i Promocji w Miętnem