Józefinki w ZS im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Garwolinie

Utworzono: piątek, 24, marzec 2017

Jozefinki 2017

Już po raz 27 Zespół Szkół im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Garwolinie obchodził uroczyste Święto Szkoły, popularnie zwane Józefinkami. 20 marca 2017r. o godz. 9:00 obchody rozpoczęła Msza św. w Kolegiacie pw. Przemienienia Pańskiego w Garwolinie. Bezpośrednio po niej przybyłe delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, a następnie udały się do szkoły, gdzie uroczyście rozpoczęto wielkie święto.

Dyrektor garwolińskiej placówki Joanna Ostrowska przywołała postać Marszałka Józef Piłsudskiego. Patrona, który przez wiele lat zepchnięty był na margines historii. Dziś okresie wielu zawirowań, jego postać znów jest inspiracją dla całej społeczności szkolnej. Inspiracją do działań, do aktywności i zaangażowania się w bieg naszej historii.

Ten kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości, nie jest godzien szacunku teraźniejszości, ani nie ma prawa do przyszłości – cytując słowa Marszałka, dyrektor zaznaczała, że w garwolińskim liceum są one ciągle żywe, są drogowskazem przekazywanym kolejnym, młodym pokoleniom.

Józefinki to połączenie przeszłości z teraźniejszością, tak było i tym razem.

Uczniowie garwolińskiego liceum zabrali wszystkich zgromadzonych do lat 20, 30 XX wieku, na ul. Polną 40 w Warszawie. Wszystko za sprawą spektaklu „Z wizytą u Dąbrowskich. Rzecz o Marszałku Piłsudskim”. Klasa II a LO przygotowała wspaniałe przedstawienie. Razem z pisarzami z tego okresu uczestnicy święta przeżywali rozterki okresu dwudziestolecia międzywojennego, a także chwile z Marszałkiem. Piękny scenariusz napisany przez jedną z uczennic – Agnieszkę Goźlińską został nagrodzony gromkimi brawami. Wspaniała gra aktorska młodych uczniów, którzy wcielili się w rolę m.in. Zofii Nałkowskiej, Czesława Miłosza, Kazimiery Iłłakowiczówny, czy Antoniego Słonimski zasługuje na najwyższe uznanie. Uczestnicy mogli usłyszeć także największe przeboje muzyczne tamtego okresu.

- Gratuluję szkole wspaniałego patrona. Józef Piłsudski, człowiek nad wyraz skromny, uczciwy, przekładający dobro narodu nad sprawy osobiste czy partyjne. Zawsze widział dalej niż osoby z jego epoki, można powiedzieć wizjoner, który znał realia współczesne i z determinacją, ogromną skutecznością swoje pomysły wdrażał w życie. Niech on będzie przykładem i drogowskazem dla uczniów właściwej postawy, pracy dla siebie a tym samym dla innych. Mam nadzieję, że szkoła, która poprzez wieloletnią pracę ma mocno ukształtowaną tożsamość i pozycję na rynku edukacyjnym przetrwa zawieruchy reform i dalej będzie jaśnieć swoim blaskiem – Starosta Powiatu Garwolińskiego Marek Chciałowski.

W obchodach święta szkoły udział wzięli przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, służby mundurowe, kombatanci, uczniowie, rodzice oraz nauczyciele. Za rok, Liceum na Długiej obchodzić będzie 100-lecie istnienia, już teraz cała społeczność szkolna przygotowuje się do tego wydarzenia. Józefinki w przyszłym roku, będą miały zatem wyjątkowy charakter.