image3017.jpg

XL Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej pt. ,,Młodzież zapobiega pożarom” 2017

Utworzono: piątek, 24, marzec 2017

Turniej Wiedzy Pozarniczej 2017

Aula w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 CKU im. Bohaterów Westerplatte w Garwolinie w czwartek (23 marca) wypełniała się młodzieżą, która sprawdzała swoją wiedzę pożarniczą. Wszystko za sprawą powiatowych eliminacji w Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Turniej, którego celem jest promocja przepisów pożarowych, podtrzymywanie tradycji oraz popularyzacja sprzętu straży pożarnej, od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem dzieci i młodzieży z terenu Powiatu Garwolińskiego.

Uczestnicy startują w 3 kategoriach wiekowych: szkoła podstawowa, gimnazjum oraz szkoła ponadgimnazjalna. Ci, którzy przybyli do Garwolina na eliminacje powiatowe mają już za sobą zmagania etapu gminnego, w których okazali się najlepsi. Zwycięzcy etapu powiatowego z poszczególnych kategorii z kolei będą reprezentować Powiat Garwoliński podczas eliminacji wojewódzkich.

- Bardzo się cieszę, że turniej który był prowadzony przez długi okres czasu z różnym oddźwiękiem, dzisiaj ściąga tak dużą liczbę uczestników i mamy praktycznie wypełnioną salę uczniami szkół każdego szczebla. Wiedza to jest coś co zostaje w człowieku na całe życie, to jest największe bogactwo i największe dobro. Każda rzecz, która podnosi aspekt wiedzy jest cenna. Dziękuję za zorganizowane tego turnieju. Myślę, że ten turniej przyniesie przede wszystkim korzyści dla Was: zdobycie dodatkowej wiedzy, nabranie nowych umiejętności, które będą skutkowało tym, że przez całe życie człowiek będzie bardziej świadomy, przygotowany do nowych wyzwań. Ta Wasza wiedza pomaga samorządom gminnym, powiatowi garwolińskiemu, więc dlatego tym cenniejsze jest, że tyle osób uczestniczy. Życzę sukcesów, połamania długopisów – mówił Starosta Powiatu Garwolińskiego Marek Chciałowski do uczestników eliminacji. - Niech na podsumowaniu wszyscy zrobią „psikusa” komisji i zdobędą maksymalną liczbę punktów - żartował na koniec.

Tematyka testu, z którym zmagali się uczestnicy tegorocznego turnieju obejmowała szeroko pojęte ratownictwo i pożarnictwo. Wśród pytań można było znaleźć te na dotyczące historii pożarnictwa, struktur PSP i OSP, przepisów i zasad przeciwpożarowych i wiele, wiele innych. Poziom prezentowanej wiedzy wśród uczestników powiatowych eliminacji z roku na rok jest coraz wyższy.

Turniej wiedzy pożarniczej jest konkursem zupełnie innym niż wszystkie inne. Potrzebne wiadomości młodzież zdobywa w dużej mierze na własną rękę - analizując pytania z lat ubiegłych czy czytając literaturę pożarniczą.

Zwycięzców w poszczególnych kategoriach wiekowych wyłoniła komisja, w której skład wchodzili: Waldemar Sabak – przewodniczący, Jerzy Jaroń – Sekretarz oraz członkowie: Wiesław Gąska, Krzysztof Tuszowski oraz Mirosława Miszkurka.

Najlepsi okazali się:

Kategoria: szkoły podstawowe

I miejsce – Karolina Łysiak – Oddział Miejsko-Gminny w Żelechowie

II miejsce – Weronika Płatek – Oddział Miejsko-Gminny w Żelechowie

III miejsce – Maksymilian Krupa – Oddział Gminny w Sobolewie

Kategoria: Gimnazja

I miejsce – Kamila Kowalczyk – ZS Nr 1 w Żelechowie

II miejsce – Aleksandra Gendek – Oddział Miejsko-Gminny Pilawa

III miejsce – Michał Głaszczka – ZS im. Marszałka Józefa Piłsudskiego

Kategoria: Szkoły ponadgimnazjalne

I miejsce – Jakub Nowak – ZS Rolniczych – CKP i CKU im. Stanisława Staszica w Miętnem

II miejsce – Jakub Pałysa – ZS im. Marszałka Józefa Piłsudskiego

III miejsce – Karolina Duchna – ZS Nr 1 w Żelechowie

Zwycięzcom jeszcze raz serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia podczas eliminacji wojewódzkich!