Wyjątkowe spotkanie z Kołami Łowieckimi

Utworzono: wtorek, 04, kwiecień 2017

DSC 0832

W Starostwie Powiatowym w Garwolinie w dniu 31 marca 2017 r. miało miejsce wyjątkowe spotkanie. Starosta Powiatu Garwolińskiego Marek Chciałowski, Nadleśniczy Nadleśnictwa Garwolin Jan Karwowski oraz zastępca Zbigniew Bajdor, Dyrektor Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska Anna Żurawek wraz z pracownikami spotkali się z przedstawicielami 11 Kół Łowieckich będących dzierżawcami obwodów łowieckich znajdujących się na terenie naszego powiatu.

Zgodnie z Prawem łowieckim obwody łowieckie polne, których grunty leśne stanowią mniej niż 40 % powierzchni obszaru, wydzierżawia starosta na wniosek Polskiego Związku Łowieckiego, po zasięgnięciu opinii wójta (burmistrza, prezydenta miasta) oraz właściwej izby rolniczej na okres nie krótszy niż 10 lat. Dotychczasowe umowy obwodów łowieckich z terenu powiatu wygasły z dniem 1 kwietnia br.

Polski Związek Łowiecki Zarząd Okręgowy w Siedlcach zwrócił się do Starosty Powiatu Garwolińskiego z wnioskami o wydzierżawienie obwodów łowieckich położonych na terenie powiatu garwolińskiego na następne 10 lat. Wszystkie koła, z którymi były podpisane dotychczasowe umowy na dzierżawę obwodów ponowiły chęć ich dalszego wydzierżawienia na lata 2017-2027.DSC 0815

- To wyjątkowe spotkanie, bardzo się cieszę, że po 10 latach spotykamy się w takim gronie – mówił na spotkaniu Starosta Garwoliński Marek Chciałowski.

- Myśl łowiecka ma ogromne znaczenie, bowiem w dzisiejszych czasach samo środowisko nie jest w stanie sobie poradzić. Dzisiejszy ekosystem jest zaburzony, a dobra ochrona przyrody, w tej chwili bez ingerencji człowieka nie jest możliwa. Stąd tak ważna Wasza rola – zwracał się do przedstawicieli Kół Łowieckich Starosta.

Ponadto Starosta zapewniał zebranych, że chciałby, ażeby spotkania w takim gronie odbywały się znacznie częściej – co najmniej raz na 2-3 lata. Problemy, które pojawiają się przez cały okres trwania umowy wymagają wzajemnych konsultacji i rozmów, bo tylko w ten sposób jesteśmy je w stanie rozwiązać – mówił.

Szesnaście obwodów łowieckich wydzielonych na terenie naszego powiatu zostały wydzierżawione przez następujące Koła Łowieckie: WKŁ Nr 302 SZARAK , KŁ DĄBROWA, WKŁ Nr 312 ŻUBR, WKŁ BURZANY, WKŁ ŚWIT, KŁ Kółko Myśliwskie, KŁ WILGA, KŁ ORZEŁ, KNIEJA. SOBOL oraz KŁ Nr 102 BÓBR.

W trakcie spotkania głos zabrała również Dyrektor Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska Anna Żurawek, która przypomniała zgromadzonym obowiązujące zasady szacowania szkód. Szczegółowy opis postępowania będzie dostęDSC 0850pny na naszej stronie internetowej w zakładce Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska.

Nadleśniczy Jan Karwowski podkreślał wartość spotkania, bowiem nie zawsze udaje się zebrać przedstawicieli wszystkich kół łowieckich w jednym miejscu i o jednym czasie. W Starostwie Powiatowym w Garwolinie to się właśnie udało - Dlatego z tego typu spotkań, należy wyciągać jak największe korzyści, rozmawiać, by wspólnie rozwiązywać problemy, z którymi się borykamy – podkreślał. Przedstawiciele kół łowieckich pozytywnie odpowiedzieli na propozycję częstszych spotkań – to okazja do integracji, wymiany doświadczeń i wzajemnych rozmów osób, których łączy jedno hobby.

Zastępca Nadleśniczego Zbigniew Bajdor dodatkowo poruszył temat zatwierdzania planów łowieckich przez nadleśnictwo na rok gospodarczy 2017/2018.

Następną część spotkania stanowiło już oficjalne podpisywanie umów na dzierżawę przez Starostę z przedstawicielami poszczególnych kół.