Palmy z Miętnego poświecą w kościołach

Utworzono: wtorek, 04, kwiecień 2017

Palmy 2017 Mietne

Kolorowymi, wiosennymi palmami rozkwitł dworek w Miętnem. Podczas międzypokoleniowych warsztatów dorośli oraz dzieci wzięli udział w zajęciach z robienia palm wielkanocnych oraz zapoznali się z tajnikami ludowego rękodzieła.

- Palmy wszystkich uczestników warsztatów wielkanocnych zorganizowanych w Powiatowym Centrum Kultury i Promocji w Miętnem udały się znakomicie! Z pewnością będą wspaniałą ozdobą zbliżającej się Niedzieli Palmowej. Palmy zrobione na wczorajszych warsztatach będą poświęcone w kościołach m.in. w Miętnem, Garwolinie, Parysowie czy Żelechowie – poinformowała dyrektor PCKiP Beata Pasternak.

- Cieszy tak duże zainteresowanie zajęciami. A zwłaszcza to, że z oferty korzystają mieszkańcy z różnych stron naszego powiatu – dodała.

Podczas przedświątecznego spotkania dzieci i dorośli rozmawiali o starych zwyczajach i tradycjach wielkanocnych w kulturze ludowej. Z okresem tym łączyły się niegdyś liczne zwyczaje i obrzędy kościelne, a także tradycje domowe i rolnicze. Obfitował on w rozmaite praktyki  mające na celu zabezpieczenie ludzi, zwierząt i pól przed chorobami, czy klęskami.

Tradycyjne palmy uczestnicy pierwszego dnia warsztatów wielkanocnych zrobili m.in. z bukszpanu, gałązek wierzbowych, trzciny wodnej, suszonych kwiatów czy z własnoręcznie zrobionych kwiatów z bibuły. W wiosennej, świątecznej atmosferze przy herbacie i kawie goście mogli skosztować tradycyjnej gotowanej babki wielkanocnej w staropolskim dworze.

Więcej informacji o tym co się dzieje w Powiatowym Centrum Kultury i Promocji w Miętnem znajdą Państwo na www.dworekmietne.pl .