Krzyż, który zwyciężył - 33 rocznica obrony krzyża w Miętnem

Utworzono: środa, 05, kwiecień 2017

33 rocznia krzyz Mietne

„… Z Krzyżem jest się na zawsze, by sprzeczać się co dzień… Jeśli go nie utrzymasz to sam cię podniesie…” – ta głęboka myśl ks. Jana Twardowskiego przyświecała obchodom 33 rocznicy obrony i powrotu krzyża w Miętnem. Do wzięcia udziału w tej podniosłej uroczystości zaprosili mieszkańców Powiatu Garwolińskiego Starosta Marek Chciałowski, Burmistrz Garwolina Tadeusz Mikulski, Dyrekcja oraz Rada Pedagogiczna Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Miętnem. Główne obchody miały miejsce w niedzielę, 2 kwietnia w Kolegiacie pw. Przemienienia Pańskiego w Garwolinie.

- 34 lata temu krzyż zniknął z sal lekcyjnych Zespołu Szkół Rolniczych w Miętnem. Młodzież nie mogła się z tym pogodzić. Dla nich krzyż to symbol wiary ich ojców, to symbol polskości. Młodzież z Zespołu Szkół w Miętnem domagała się powrotu krzyża – mówił przed rozpoczęciem Mszy św. Starosta Powiatu Garwolińskiego Marek Chciałowski.

Przypomniał on o wydarzeniach z tamtego czasu, o młodzieży, która stając w obronie krzyża skazała się na niezrozumienie, przepychanie i poniewieranie. Mimo to, młodzież twardo mówiła – krzyż musi wisieć(…) By wytrwać, przychodzili do garwolińskiej świątyni, by tu nabrać nadziei, wiary, że to co robią ma swój sens, głęboki sens – podkreślał Starosta.

Niedzielne obchody upamiętniają wydarzenia z początku kwietnia, kiedy krzyż po wielu wysiłkach, powrócił do sal lekcyjnych w Miętnem. Powrócił, żeby już na stałe tam gościć.

Uroczystej Mszy św. odprawionej w intencji Zespołu Szkół Rolniczych w Miętnem oraz w intencji wszystkich zgromadzonych przewodniczył dziekan, ks. prałata Ryszard Andruszczak, który także skierował do wiernych Słowo Boże.

- Na cały świat popłynęło przesłanie, które nazwano obroną krzyża… To co Polska telewizja nie chciała przekazać, to przekazywały telewizje całego świata: niemiecka, amerykańska. Przekazały one wołanie, że młodzież stoi przy Chrystusowym krzyżu, że młodzież pragnie mieć krzyż w swoich klasach. Dzisiaj dziękujemy za to świadectwo i za znak zwycięstwa krzyża – mówił do wiernych ks. prałat Andruszczak.

Chwilę po Mszy św. zebrani na uroczystości mieszkańcy Powiatu Garwolińskiego mogli obejrzeć film upamiętniający wydarzenia obrony Krzyża w Miętnem, któremu towarzyszyły myśli św. Jana Pawła II.

Ostatnią częścią obchodów było uroczyste złożenie kwiatów pod Pomnikiem - Krzyżem usytuowanym na dziedzińcu kościoła. Pod krzyżem, który jak mówił Starosta - jest symbolem Miętnego, ale także jest symbolem tych, którzy tego krzyża się trzymali i trzymają zawsze. Tam zgromadzeni w zadumie i ciszy jeszcze raz oddali hołd, tym którzy nie bali się bronić wartości chrześcijańskich noszonych w sercu i z dumą stanęli w obronie wiary.