image3017.jpg

„Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny” – wielka lekcja bezpieczeństwa w Trojanowie

Utworzono: wtorek, 02, maj 2017

Trojanow Bezpeiczenstwo akcja 2017

„Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny” – to hasło kampanii społecznej prowadzonej przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. W piątek, 28 kwietnia serce kampanii zabiło w Zespole Szkół w Trojanowie, gdzie około 200 uczniów uczestniczyło w atrakcyjnych zajęciach prowadzonych przez przedstawicieli Policji, Straży Pożarnej oraz WORD.

Jak bezpiecznie poruszać się po drodze, w jaki sposób udzielać pierwszej pomocy, jak należy zachować się w razie wypadku – te i wiele innych zagadnień omawiano z dziećmi i młodzieżą tamtejszej placówki. Atrakcyjne zajęcia praktyczne, które wymagają od ucznia zaangażowania, aktywnego udziału powodują, że zdobyta wiedza i informacje są lepiej zapamiętywane. Udzielając pierwszej pomocy na fantomie młodzież może w praktyce poczuć i zobaczyć w jaki sposób krok po kroku prawidłowo wykonywać resuscytację krążeniowo-oddechową. Szkoła w Trojanowie nie była wybrana przypadkiem na miejsce akcji – jest ona położona przy bardzo ruchliwej drodze ekspresowej S17, a jej uczniowie muszą szczególnie zachowywać ostrożność w drodze do i ze szkoły. Od rana uczniowie bardzo chętnie uczestniczyli w kilku panelach zajęć, podczas których oglądali film, pokonywali specjalny tor rowerowy czy sprawdzali swoje umiejętności na symulatorach. Dużym zainteresowaniem, szczególnie wśród najmłodszych cieszyło się spotkanie z kierowcą rajdowym, który udostępnił swoje wyścigowe auto, by uczniowie mogli poczuć się przez chwilę jak prawdziwi rajdowcy. Kulminacyjnym momentem wielkiej lekcji o bezpieczeństwie było spotkanie na sali gimnastycznej, w którym obok najważniejszych tego dnia uczniów ZS w Trojanowie, udział wzięli przedstawiciele służb mundurowych z Komendant Policji Powiatowej w Garwolinie mł. insp. Iwoną Czarnocką, Dyrektor Szkoły Piotr Osmólski, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, Starosta Powiatu Garwolińskiego Marek Chciałowski, Wójt Gminy Trojanów Stanisław Kostyra, Zastępca Dyrektora WORD-u w Siedlcach Marek Kordecki oraz przedstawiciele Automobil Klub Polski.

Starosta Garwoliński Marek Chciałowski zwrócił się do uczniów, by lekcja, którą odbyli na długo zapadła w pamięci, a prawidłowe zachowania na drodze weszły w nawyk.

- Za chwilę każdy z Was otrzyma pamiątkowe zestawy odblaskowe. Niech nie leżą one, gdzieś rzucone w domu, ale będą codziennie przez Was użytkowane. W każdym zestawie znajdziecie cztery elementy. Obdarujcie nimi także swoich rodziców i rodzeństwo, niech każdy z nas będzie widoczny na drodze – mówił Starosta.