VI Powiatowa Liga Przedmiotowa Szkół Ponadgimnazjalnych – konkurs literacki, język polski

Konkurs literacki 2017

Barwny, bogaty język, ciekawe ujęcie tematu, interesujące przemyślenia – to wszystko charakteryzowało tegoroczne prace w konkursie literackim, organizowanym ramach VI Powiatowej Ligii Przedmiotowej. W tym roku współorganizatorem konkursy był Zespół Szkół im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Garwolinie.

W konkursie literackim biorą udział uczniowie ze szkół ponadgimnazjalnych, których organem prowadzącym jest Starostwo Powiatowe w Garwolinie. W poszczególnych szkołach odbyły się etapy szkolne, w których wyłoniono po trzy najlepsze prace. W ostatnim, powiatowym etapie wzięło udział 12 uczniów.

Uczniowie pisali prace - wypowiedzi argumentacyjne lub eseje – na jeden z wybranych tematów:

„Piękny jest ludzki rozum i niezwyciężony…”. Rozważ problem zaufania człowieka do nauki i techniki dziś i w przeszłości. Mottem swojej pracy uczyń słowa Czesława Miłosza. Odwołaj się do tekstów kultury z różnych epok.

„Człowiek sam dla siebie nie może być źródłem nieomylnych kryteriów”. Czy zgadzasz się ze stwierdzeniem Jana Józefa Szczepańskiego? Uzasadnij swoje stanowisko, odwołując się do różnych tekstów kultury.

„Święta miłości kochanej ojczyzny, czują cię tylko umysły poczciwe!”. Znane słowa wybitnego twórcy polskiego Oświecenia Ignacego Krasickiego uczyń mottem Twoich rozważań o roli patriotyzmu we współczesnym świecie. Odwołaj się do różnych tekstów kultury.

Pisząc swoje prace, wielu uczestników konkursu zastanawiało się nad tym, dlaczego człowiek nie może być sam dla siebie źródłem nieomylnych kryteriów. Jednak najwięcej prac dotyczyło roli patriotyzmu we współczesnym świecie.

Komisja konkursowa stanęła przed nie lada wyzwaniem, wybierając najlepsze prace. Ostatecznie przyznano trzy miejsca i trzy wyróżnienia.

• I miejsce: Michał Chabrowski - I Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Garwolinie (opiekun: pani Agnieszka Maczkowska)

• II miejsce: Nikodem Majewski - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 CKP im. Tadeusza Kościuszki w Garwolinie (opiekun: pani Mirosława Nowak – Nastała)

• III miejsce: Filip Rusak - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Żelechowie (opiekun: pani Dorota Znamirowska – Kalata)

Wyróżnienia:

Małgorzata Bakiera - I Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Garwolinie (opiekun: pani Edyta Pasik),

Weronika Opala - Zespół Szkół nr 1 w Żelechowie (opiekun: pani Anna Włodarczyk),

Rozalia Rusak - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Tadeusza Kościuszki w Sobolewie (opiekun: pani Ewa Łapacz).

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się podczas Majówki w Miętnem, 3 maja 2017 r. Wszyscy wyróżnieni otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe, które wręczał Starosta Powiatu Garwolińskiego Marek Chciałowski. Pogratulował uczniom lekkiego pióra oraz zdolności dobrego pisania czyli czynienia myśli widzialnymi.