Szach i mat – Powiatowy Turniej Szachowy rozstrzygnięty

Szachy 2017

Po raz kolejny w Zespole Szkół Nr 1 w Żelechowie odbył się Powiatowy Turniej Szachowy o Puchar Starosty Powiatu Garwolińskiego. Około 50 miłośników królewskiej gry zgromadziło się na jubileuszowym, piątym już spotkaniu szachistów Powiatu Garwolińskiego. Rozgrywki były przeprowadzone w formule open systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund.

Wielkie emocje towarzyszyły rozgrywkom drużynowym. Sześć szkół ponadgimnazjalnych Powiatu Garwolińskiego rywalizowało o tytuł najlepszej. Ostatecznie zwyciężyła czteroosobowa reprezentacja ZSP nr 2 w Garwolinie. Drugie miejsce zajęła ZSP w Żelechowie, zaś trzecie LO w Garwolinie.

Indywidualne rozgrywki przebiegały we wspaniałej atmosferze, a najbardziej popularna gra planszowa na świecie zawładnęła na kilka godzin Zespołem Szkół nr 1 w Żelechowie. Na powiatowych rozgrywkach spotkali się już najlepsi szachiści wyłonieni wcześniej w rozgrywkach wewnątrzszkolnych. Poziom gry był na wysokim poziomie. Po puchar Starosty Powiatu Garwolińskiego w kategorii szkół ponadgimnazjalnych sięgnął uczeń ZSP w Żelechowie Dominik Duda. Drugie miejsce zajął Szymon Świątek z ZSP w Sobolewie. Trzecie miejsce przypadło Markowi Gromadzkiemu z LO w Garwolinie.

W kategorii szkół gimnazjalnych, puchar Starosty Powiatu Garwolińskiego otrzymał Igor Włodarczyk z Gimnazjum Powiatowego w Żelechowie. Drugie miejsce wywalczył Jan Górski z Gimnazjum Powiatowego w Garwolinie, zaś trzecie Kamil Dziubak z Gimnazjum z Żelechowa.

Dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Garwolinie Jerzy Duchna wręczył najlepszym zawodnikom z każdej drużyny nagrodę ufundowaną przez Starostwo Powiatowe w Garwolinie. Zwycięzcy otrzymali okazałe puchary, a każdy uczestnik rozgrywek pamiątkowy dyplom. Dyrektor podziękował ponadto wszystkim zawodnikom za przybycie na szachowy turniej, który już na stałe wpisał się w powiatowy kalendarz konkursowy. Szczególną wdzięczność za organizację turnieju i gratulacje przekazał Panu Andrzejowi Głodkowi - nauczycielowi z ZS nr 1 w Żelechowie, promującego od wielu lat grę w szachy, której sam jest wielkim pasjonatem. Królewska gra nie tylko kształci pamięć, ale także rozwija umiejętność abstrakcyjnego i logicznego myślenia, czy naszą wyobraźnie przestrzenną. Jak powszechnie wiadomo to właśnie ta gra zwiększa aktywność umysłową, rozbudza twórcze zdolności, a turniej w Żelechowie pokazał, że tak właśnie jest.