Przejdź do treści
image3017.jpg

Akordeon królował w Miętnem

Utworzono: piątek, 26, maj 2017

Akordeon 2017

W minioną środę, 24 maja 2017 r. w miętnieńskim dworze zagrali „Radomscy Mistrzowie Akordeonu“, muzycy z Zespołu Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu.

 

Razem z Arturem Miedzińskim na scenie wystąpili jego podopieczni Krzysztof Paduch, Mikołaj Skopek i Piotr Motyka. Uczniowie z Radomia są laureatami wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów i festiwali akordeonowych. Koncert odbył się w ramach Konsultacji Akordeonowych dla uczniów Szkoły Muzycznej I stopnia w Garwolinie prowadzonych przez Artura Miedzińskiego z Zespołu Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu.

- Jestem przekonany, że po dzisiejszym koncercie jeśli ktoś z państwa myśli, że akordeon to wyłącznie „fortepian na szelkach“, zmieni zdanie, okaże się, że to jest instrument z własną tożsamością, który oddych własnym życiem, który trzyma się na kolanach i dosłownie tuli w ramionach, a jego plastyczny opis wyraża cytat: on żyje, oddycha sam pełen uczucia, przypochlebia się duszy, napręża się, śpiewa zuchwałym językiem o pożądaniu nieustannym – tymi słowami niemieckiego krytyka muzycznego rozpoczął koncert Jarosław Gałuszka, nauczyciel gry na akordeonie w Szkole Muzycznej I stopnia w Garwolinie.

Akordeon stał się instrumentem XXI wieku. Coraz więcej ludzi zajmuje się profesjonalnym wykonawstwem na akordeonie, inspirując młodych do gry na tym instrumencie i współpracuje z kompozytorami którzy chcą eksprymentować z brzmieniem instrumentu – podkreślił Jarosław Gałuszka.

Koncert był okazją do odkrycia na nowo tego ,,ludowego” instrumentu i ukazania jego wszechstronnych możliwości, wykraczających poza stylizowaną muzykę ludową. W programie usłyszeliśmy m.in utwory J.S.Bacha, J.P.Rameau, A.Chaczaturiana, B.Precza, J.Derbienki, V.Semionova, A.Piazzolli.

Organizatorami wydarzenia byli Powiatowe Centrum Kultury i Promocji w Miętnem i Szkoła Muzyczna I stopnia w Garwolinie, patronat honorowy sprawował starosta Powiatu Garwolińskiego Marek Chciałowski.

Na zakończenie koncertu radomscy muzycy otrzymali pamiątkowe publikacje o Powiecie Garwolińskim a dyrektor szkoły muzycznej Radosław Mitura i dyrektor PCKiP w Miętnem Beata Pasternak wyrazili gorąca nadzieję, że akordeon zakróluje także na ziemi garwolińskiej i już niedługo będziemy organizować koncerty z udziałem Garwolińskich Mistrzów Akordeonu, którzy obecnie kształcą się w Szkole Muzycznej I stopnia W Garwolinie.

Organizatorzy dziękują licznie przybyłej publiczności, uczniom Szkoły Muzycznej I stopnia w Garwolinie oraz ich rodzicom za obecność.

 

 

 

Joomla 1.6 Templates designed by Joomla Hosting Reviews