Przejdź do treści
image3017.jpg

Nowa siedziba Starostwa Powiatowego w Garwolinie

Utworzono: wtorek, 30, maj 2017

Starostwo budowa 2017

Budowa siedziby Starostwa Powiatowego w Garwolinie to największa inwestycja realizowana w ostatnich latach. Potrzeba powstania jednego budynku administracyjnego wypłynęła od samych mieszkańców. Na 6422 m2 mieścić się będą wszystkie Wydziały Starostwa Powiatowego, Powiatowy Urząd Pracy, Powiatowy Zarząd Dróg, Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie.

- Żeby do czegoś dojść trzeba mieć marzenie, odwagę, determinację w przekonaniu innych – mówił podczas tegorocznego spotkania noworocznego Starosta Powiatu Garwolińskiego Marek Chciałowski nawiązując do realizowanej inwestycji. Potrzeba codziennej pracy – a te na budowie trwają nieustannie. Ponad 60 osób każdego dnia realizuje roboty budowlane w różnych zakresach i na różnych etapach.

Nowobudowany budynek zaprojektowano na planie prostokreślonej litery Z. Posiada podziemny parking oraz cztery kondygnacje, na których rozmieszczono 113 pokoi biurowych, archiwa i pomieszczenia techniczne. Parking podziemny posiada 8 stanowisk na samochody służbowe. Naziemny parking ma mieć 109 miejsc postojowych, na który wjazd prowadził będzie od ul. Mazowieckiej.

Starostwo rzutPoziom zaawansowania finansowego robót określany jest na około 65%. Jak zaznaczył kierownik budowy Pan Lech Piętka stan surowy jest już niemal ukończony, zaawansowanie robót wynosi 97%. Przed ekipą budowlaną pozostały najbardziej czasochłonne i wymagające dokładności roboty wykończeniowe. W tej chwili trwają prace związane z montażem instalacji wodno-kanalizacyjnej, klimatyzacji, ogrzewania i wentylacji. Równocześnie jest wykonywana instalacja elektryczna, komputerowa, teletechniczna p-poż, kontroli dostępu i monitoringu.

Na kondygnacjach położone są suche tynki i wybudowane ścianki działowe z płyt gipsowo-kartonowych. Wykonano pokrycie dachu wykorzystując nowoczesną technologię membrany dachowej z PCV. Zamontowano urządzenia wentylacyjne i klimatyzacyjne na dachu budynku. Przed wykonawcą jeszcze wykonanie podwieszanych sufitów, układanie wykładzin dywanowych w pokojach, układanie posadzek z terakoty w korytarzach i na hollu głównym czy płytek na klatkach schodowych. Kosztowną i skomplikowaną operacją jest montaż i uruchomienie 2 wind osobowych. Wykonawca rozpoczął prace przy zagospodarowaniu terenu tj. płyty głównej, dróg pożarowych i dojazdowych oraz parkingów.

Płyta główna Starostwa będzie wykonana z bardzo trwałego materiału, odpornego na warunki atmosferyczne - z polskiego granitu. Pozostałe drogi i miejsca parkingowe będą wykonane z kostki betonowej. Pod płytą główną wybudowany jest zbiornik do retencjonowania i rozsączania wody deszczowej pochodzącej z dachu budynku oraz placu. Zbiornik jest zaprojektowany i wykonany w taki sposób, aby można było zbierać i magazynować wody deszczowe z przeznaczeniem do podlewania terenów zielonych, drzew i krzewów. Takie rozwiązanie pozwoli na ekologiczne i racjonalne gospodarowanie wodami opadowymi, co w efekcie przyniesie wymierne oszczędności zużycia wody pitnej. 

DSC 0601Nowoczesny budynek z przeszklonym hollem, część centralna zaprojektowana w formie open-space otwarta na drugą kondygnację to charakterystyczne cechy budowanego obiektu.  Na parterze będzie się znajdować kancelaria Starostwa Powiatowego, Wydział Komunikacji, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Powiatowy Rzecznik Praw Konsumentów oraz Bezpłatna Pomoc Prawna. Na piętrze mieścił się będzie Powiatowy Urząd Pracy, Wydział Edukacji, Kultury i Sportu oraz Wydział Budownictwa, Wydział Rozwoju Gospodarczego i Wydział Rolnictwa i Ochrony Środowiska. II piętro jest przeznaczone na wydział Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami oraz Powiatowy Zarząd Dróg. Na III piętrze znajdować się będą gabinety Starosty, Wice-Starosty, Skarbnika, Sekretarza oraz pomieszczenia wydziałów: Finansowego i Organizacyjno-Administracyjnego oraz Zarządzania Kryzysowego, Ochrony Ludności, Spraw Społecznych i Obywatelskich. Sala konferencyjna, gdzie odbywać się będą sesje Rady Powiatu Garwolińskiego zlokalizowana jest również na ostatnim piętrze obok sali posiedzeń komisji i Zarządu. 

DSC 0698- Bardzo się cieszę, że powstający budynek Starostwa Powiatowego wpisał się w świadomość i serca naszych mieszkańców. Każdego dnia spotykam się z uznaniem dla rozwiązań architektonicznych oraz tempa prac budowalnych. 27 maja przeżywaliśmy Dzień Samorządu Terytorialnego. Być prawdziwym samorządowcem to służyć ludziom. Chciałbym, aby ten budynek spełniał oczekiwania naszych mieszkańców , a w przyszłości osoby tam pracujące były otwarte i pomocne interesantom. Dziękuję wszystkim, którzy codziennie dokładają dużych starań i pracy przy budowie - Starosta Powiatu Garwolińskiego Marek Chciałowski.

 

 

 

Joomla 1.6 Templates designed by Joomla Hosting Reviews