„Magnetyzm serc" w Miętnem

Utworzono: wtorek, 06, czerwiec 2017

Magnetyzm Mietne

W niedzielę, 4 czerwca, Powiatowe Centrum Kultury i Promocji w Miętnem oraz Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Miętnem zaprosiło mieszkańców powiatu garwolińskiego na spektakl „Magnetyzm serc” - wiecznie aktualną i nieodmiennie czarującą kolejne pokolenia widzów komedię Aleksandra Fredry.

Fredro gościł już w miętnieńskim dworze na Narodowym Czytaniu w 2013 r, a teraz spotkaliśmy się po raz kolejny za sprawą młodzieży z ZS im. Stanisława Staszica w Miętnem, która w ten piękny czerwcowy wieczór na Dworskiej Scenie Teatralnej zaprezentowała  fragmenty sztuki „Śluby panieńskie”. Teatry w Polsce, zgodnie potakując, wystawiały i wciąż wystawiają fredrowskie komedie. Fredro jest autorem dzieł, które do staropolszczyzny przez romantyzm i współczesność kształtują obraz polskiej kultury, który my Polacy, bardzo dobrze rozumiemy. Bowiem kultura w piękny sposób łączy tradycję z przyszłością, zbliża pokolenia, stając się okazją do rozmowy i spędzenia razem czasu. Okazję tę chętnie wykorzystujemy i my, zapraszając państwa na ponadczasowe „Śluby panieńskie” - powiedziała na wstępie dyrektor PCKiP w Miętnem Beata Pasternak.

Gry, intrygi i manipulacje zamknął hrabia Fredro w kameralną, dworską sztukę, w której młodzi poszukują miłości. To wciąż aktualna historia o nieporozumieniach i wzajemnych podchodach, historia o problemie dominacji płci: kto kogo uwodzi, a kto kogo zwodzi? W fabule tworzy się niezły galimatias, ale ostatecznie, jak to w komedii bywa, wszystko kończy się szczęśliwie.

W klimacie XIX wiecznego dworku polskiego rozgrywa się atrakcyjna intryga miłosna w której występują: Angelika Kutwińska jako pani Dorbrójska – bardzo by chciała ona wydać swą córkę Anielę za mąż; Anielę, która jest jeszcze bardzo niewinna i naiwna chociaż próbuje się już buntować zagrała Aleksandra Rękawek. Całkowicie ufa ona swej kuzynce Klarze, którą zagrała Katarzyna Tudek. Klara jest zbuntowana i wojowniczo nastawiona do tradycyjnego zamążpójścia. Jej adorator z sąsiedztwa Albin – Michał Pyza, od dwóch lat zakochany w Klarze wpadł po uszy, bo ta nieustannie go lekceważy i boleśnie doświadcza.

Beznadziejna sytuacja ulegnie jednak przewartościowaniu bo oto do dworku przybyli Radost i Gustaw. Radosta zagrał Maciej Szopa, a Gustawa Krzysztof Krusiewicz. Radost nie może już patrzeć jak bratanek marnuje czas i zdrowie; chciałby go ożenić z Anielą, na co zgodę wyraziła już jej matka pani Dobrójska. Zadanie, które sobie wyznaczył wcale nie jest takie łatwe, wychowany w mieście Gucio lubi się bawić na całego, z trudem przychodzi mu zerwanie z dotychczasowym trybem życia i zamiast zalecać się do Anieli, ku zgryzocie wuja, ciągle gdzieś się wymyka. Pomaga mu w tym jego wierny sługa Jan, w którego rolę wcielił się Przemysław Piłka – przedstawił publiczności występujących narrator – Dominik Wojda.

W niezwykłe kreacje aktorskie inscenizacji wcieliła się młodzież z ZS w Miętnem, którą przygotował wieloletni nauczyciel języka polskiego w ZS w Miętnem i znakomity pedagog Jerzy Rusak, chociaż jak podkreślał to młodzież dokonała wyboru sztuki i motywowała siebie i jego do pracy na próbach.

Patronatem honorowym wydarzenie objął starosta powiatu garwolińskiego Marek Chciałowski, który na zakończenie podziękował młodzieży i Jerzemu Rusakowi za czas pozytywnych emocji, pogodnego uśmiechu i inspirującej teatralnej przygody.