Obchody Dni Garwolina i Powiatu Garwolińskiego 2017 – Dzień pierwszy

Utworzono: wtorek, 20, czerwiec 2017

Akademia 2017

Obchody Dni Miasta Garwolina oraz Powiatu Garwolińskiego 2017 oficjalnie rozpoczęła akademia okolicznościowa, która odbyła się 17 czerwca na Sali Widowiskowej Centrum Sporu i Kultury w Garwolinie. Obecni na niej byli przedstawiciele władz samorządowych, instytucji publicznych, lokalnych firm i przedsiębiorstw, organizacji i stowarzyszeń.

Przybyłych na uroczystość gości oraz mieszkańców powiatu garwolińskiego przywitał film ukazujący piękno naszego powiatu uchwycone z lotu ptaka. Film w całości nakręcony dronem autorstwa pana Roberta Gałązki (firma dronpixel.pl) wygrał tegoroczną edycję konkursu „A to powiat właśnie”. Każda gmina tworząca nasz powiat ma w sobie coś wyjątkowego, charakterystycznego, co udało się uchwycić zwycięzcy w swojej produkcji.

Tradycyjnie już sobotnie spotkanie to okazja do podsumowań minionego roku, do pokazania tego, co udało się osiągnąć samorządom Miasta Garwolina i Powiatu Garwolińskiego.

DSC 0210W swoim przemówieniu Burmistrz Garwolina Tadeusz Mikulski podkreślał, że święto miasta to dobry moment, żeby przybliżyć mieszkańcom jak zmienia się Garwolin, jak się rozwija, aby sprostać wymaganiom czasu. Włodarz dziękował wszystkim, z którym Miasto współpracuje i dzięki którym ten rozwój jest możliwy. Nakreślił realizowane inwestycje i działania, które nie byłyby możliwe do osiągnięcia, gdyby nie wspólne działanie na rzecz Miasta.

Minął rok, a tak wiele się zmieniło - tymi słowami swoje wystąpienie rozpoczął Starosta Garwoliński Marek Chciałowski. Mówił o zmieniających się drogach powiatu, które są konsekwentnie modernizowane, remontowane przy dużym udziale środków finansowych pozyskiwanych z zewnątrz.

Każdego dnia zmienia się budynek administracyjny Starostwa Powiatowego w Garwolinie, który budowany przy ul. Mazowieckiej rozrasta się i pięknieje. Rok temu o tej porze podpisywany był Akt Erekcyjny, a dzisiaj budynek jest już ukończony w stanie surowym.

Przez rok ogromnie rozwinęły się także nasze lokalne firmy i przedsiębiorstwa. Wyróżnienia takie jak Gazela Biznesu, Lider Przedsiębiorczości czy Super Wiktory to tylko niektóre z tytułów, które osiągnęły garwolińskie firmy, o których wspominał włodarz. DSC 0226

Edukacja – to oczko w głowie samorządu garwolińskiego, który mocno doinwestowuje swoje placówki, bazę sportową i dydaktyczną. Inwestor na medal – Budowniczy Sportowej Polski, to prestiżowe wyróżnienie, które po raz pierwszy uzyskał Powiat Garwoliński. O naszej pozycji świadczą przede wszystkim sukcesy – a te uczniowie szkół powiatowych osiągają w konkursach na wszystkich szczeblach.

Starosta nakreślał plany inwestycyjne na przyszłość oraz dziękował wszystkim, dzięki którym możliwy jest rozwój naszej małej ojczyzny.

Silny, stabilny POWIAT musi posiadać silne podwaliny. To tylko wspólnota mieszkańców, posiadająca wspólną historię, tradycję, opierająca się o kulturę stanowi monolit, na którym możemy oprzeć przyszłość naszego terenu - zakończył swoje wystąpienie włodarz powiatu.

Po wystąpieniach starosty i burmistrza nadszedł czas na wręczenie honorowych tytułów – „Zasłużony dla Powiatu Garwolińskiego” oraz wyróżnień Burmistrza Garwolina. (O uhonorowanych statuetką Zasłużony dla Powiatu - artykuł).

Tegoroczne wyróżnienia Burmistrza trafiły do Janiny Ewy Orzełowskiej, Cezarego Ochnika, Wiesława Sowy, Krzysztofa Kota oraz Sebastiana Jędrycha, Filipa Gaca, Jakuba Piesiewicza, Wojciecha Rybackiego, Natalii Sobór, Michała Lasockiego, Macieja Łyżwińskiego oraz Dominika Kęsika.

Srebrne ryngrafy z herbem Powiatu Garwolińskiego z rąk Starosty Garwolińskiego Marka Chciałowskiego otrzymali Burmistrz Garwolina Tadeusz Mikulski oraz Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska. To wyjątkowe podziękowanie za współpracę ma przypominać wyróżnionym o naszym powiecie.

W trakcie akademii głos zabrała także Pani Poseł Stanisława Prządka oraz Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska. Poseł minionych kadencji podkreślała jak cenna jest współpraca i zaangażowanie samorządu i mieszkańców, by dany region mógł się rozwijać. Czasem potrzeba jest lat, aby efekty były widoczne.

Pani Wicemarszałek gratulowała wspaniałych włodarzy Miasta i Powiatu, którzy konsekwentnie i z uporem działają na rzecz rozwoju miasta i powiatu. Dzięki temu udaje im się wywalczyć więcej.

Tradycyjnie już w czasie akademii Burmistrz Garwolina przekazał klucze do miasta studentom Społecznej Akademii Nauk, którzy tego dnia rozpoczęli swoje juwenalia.

Tanecznie akademie ubogacił wspaniały występ wychowanków Studia Ruchu Kardaszewscy. Mogliśmy podziwiać takie tańce jak walc angielski, tango czy cza-cze.

Akademię zakończyła projekcja filmu ukazującego walory powiatu garwolińskiego, który uzyskał drugie miejsce w konkursie „A to Powiat właśnie”. Film autorstwa uczniów z ZSP nr 2 w Garwolinie pod opieką Pana Łukasza Koryckiego wspaniale obrazuje nasz powiat, który uchwycony z różnych perspektyw potrafi zachwycić swoim pięknem.

Tegoroczną akademię okolicznościową poprowadziła Dyrektor Wydziału Organizacyjno-Administracyjnego Starostwa Powiatowego w Garwolinie Małgorzata Antolak oraz Dyrektor Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie Jarosław Kargol.

List od Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika z okazji Dni Garwolina i Powiatu Garwolińskiego.

list_marszaek_adam_struzik.pdf