Znamy wyniki tegorocznych matur

Matury 2017

Prawie 82% tegorocznych maturzystów w Powiecie Garwolińskim zdało egzamin dojrzałości. W szkołach prowadzonych przez powiat zdawalność wynosi prawie 84%. To lepszy wynik niż w latach poprzednich. W pięciu na siedem szkół ponadgimnazjalnych prowadzonych przez nasz powiat matury poszły lepiej niż przed rokiem. Dla wielu tegorocznych maturzystów już dzisiaj otwierają się drzwi na wyższe uczelnie.

Od kilku już lat najlepsza zdawalność matur jest w Zespole Szkół im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Garwolinie. W tym roku to 98,21% . Drugie miejsce z wynikiem 94,50% osiągnął ZSP w Sobolewie, a trzecie w ZSP w Żelechowie – 89,13%.

Tegoroczni maturzyści osiągnęli lepsze wyniki niż ich koledzy w zeszłym roku. Zdawalność jest wyższa o ponad 2%. W liceach powiatu garwolińskiego zdało 91,72% uczniów, a w technikach 72,70%. Tabelka Zdawalnosc 2017Zdawalność w naszym powiecie jest wyższa od zdawalności krajowej, która w tym roku wynosi 78,50%. W skali województwa również nasi maturzyści wypadli lepiej, tu zdawalność wynosi 80,41%.

Schowek01

Na 819 uczniów przystępujących do egzaminu maturalnego w naszym powiecie, wynik negatywny otrzymało 134 osoby. Najgorzej niestety matury poszły w Zespole Szkół w Miętnem, gdzie zdawalność to jedynie 38,10%. Znacznie lepszy wynik osiągnięto w ZSP nr 2 w Garwolinie – 76,56%, a ZS nr 1 w Żelechowie – 82,53%. W ZSP nr 1 w Garwolinie zdawalność wynosi 84,65%.

Matury Wykres

Cieszę się z tegorocznych matur w szkołach prowadzonych przez Powiat Garwoliński. Są one wyższe o 2 p.p. niż średnia w powiecie, wyższe niż na Mazowszu i w kraju. Cieszy mnie wynik Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Garwolinie. Zdawalność rzędu 98,21% przy bardzo dużej populacji przestępujących do matury – 168 osób, to bardzo dobry wynik. Również z uznaniem można podejść do matury w ZSP w Sobolewie, ZSP w Żelechowie czy ZSP nr 1 w Garwolinie. Matura to kwintesencja pracy w szkole. Podlega zawsze dokładnej analizie, jest przepustką na studia, zwracają na nią uwagę wszyscy. Smuci mnie, że w podobny sposób nie analizujemy wyników po egzaminie na koniec szkoły podstawowej czy gimnazjum, bo nauka w szkole to 12 lat, a nie tylko 3-4 lat w ostatnim cyklu kształcenia.

Należy podziękować Nauczycielom, Rodzicom i Uczniom za to, że dokładają wszelkich starań, aby osiągane wyniki były jak najwyższe.

Rozumiem również te placówki, które osiągnęły niższe wyniki. ZS w Miętnem – to szkoła środowiskowa, ucząca przeważnie młodzież wiejską. Bardzo często musi ona pokonać trud nauki i pracy w gospodarstwie. Przychodzi wiosna i gdy inni uczą się do matury, oni pracują przy sianie czy sianokiszonce. Nic dziwnego, że dla tej młodzieży wyznacznikiem jest egzamin zawodowy. To, że rozumiem tą młodzież, nie oznacza tego, że nie należy poprawić zdawalności matur – wręcz przeciwnie, należy dołożyć wszelkich starań, aby osiągane wyniki były lepsze od tegorocznych. Podobnie i w ZSP nr 2 w Garwolinie – należy dołożyć wszelkich starań, ale zwiększyć liczbę osób przystępujących do matury.

Starosta Garwoliński Marek Chciałowski