Przejdź do treści
image3017.jpg

„Ogród zmysłów” w Miętnem

Utworzono: piątek, 07, lipiec 2017

Mietne Wieczor poezji 2017

W piątkowy wieczór, 30 czerwca w Powiatowym Centrum Kultury i Promocji w Miętnem odbyło się kolejne, niezwykłe spotkanie z poezją. W ramach cyklu „Dworek poezji” odbyła się promocja tomiku „Ogród zmysłów”, którego autorem i wydawcą jest poeta z powiatu otwockiego Andrzej Krzysztof Malesa.

Andrzej Krzysztof Malesa – dziennikarz, aktor, krytyk literacki, prozaik a przede wszystkim poeta-romantyk jak o sobie pisze; jest autorem tomików „Smak miłości”, „W dolinie Świdra” oraz zbioru opowiadań pt. „Tęcza w ciemności”. Andrzej jest również członkiem Klubu Miłośników Poezji działającego przy Miejsko-Powiatowej Bibliotece w Garwolinie.

„Ogród zmysłów” to zbiór ponad stu trzydziestu wierszy.

Wydaje mi się, że w Polsce jest potrzeba mówienia w sposób poetycki o relacjach damsko-męskich. Tak się składa, że głównie piszę o tym co się rodzi między kobietą a mężczyzną i uważam, że jest to po pierwsze piękny temat po drugie niewyczerpany, poza tym dopóki będzie chciało nam się kochać, będzie nam się chciało czytać poezję miłosną.

W stosunku do moich wierszy zawsze mam pewien problem, bo są to jakby cząstki mojej duszy, które zaczynają żyć własnym życiem, ale mam nadzieję, ze te cząstki trafią na serca wrażliwe i przekaz, który staram się zawrzeć w tych wierszach trafi do odbiorcy – powiedział na wstępie poeta.

Do recytacji wierszy podczas spotkania autor zaprosił Monikę Gawrylak, prezesa fundacji „Być więcej” i Krzysztofa Krusiewicza – ucznia ZS im. Stanisława Staszica w Miętnem. Oprawę muzyczną wieczoru przygotował zespół NAMOTANE w składzie: Andrzej Oklesiński – menażer zespołu, gitara, Maryla Oklesińska – śpiew, Rafał Wielgosz – gitara, Daniel Wielgosz – akordeon. Zespół wykonał m. in. dwie własne aranżacje muzyczne do wierszy Bolesława Leśmiana, które powstały na kanwie Powiatowego Przeglądu Artystycznego oraz piosenkę do słów wiersza Bożeny Węgrzynek – poetki z powiatu garwolińskiego.

To pierwszy wieczór poezji miłosnej i erotycznej w miętnieńskim centrum kultury, który jest odpowiedzią na najgłębsze potrzeby i pragnienia ludzkiej duszy. Poezja zmysłowa i miłosna w historii literatury sięga czasów antycznych i Biblii, a w Polsce wielkie dzieła miłosne powstają już od Jana Kochanowskiego. I niemal każdy z wielkich twórców, poetów, malarzy czy kompozytorów odwoływał się w swej twórczości do tych najbliższych każdemu człowiekowi przeżyć. Czasami nasze odczuwanie wymaga bardziej subtelnego i metaforycznego sposobu opisywania. Liryka erotyczna to po prostu kolejny z możliwych sposobów wyrazu emocji i przeżyć choć nieco bardziej subtelny i niejednoznaczny – podsumowała ten niezwykły wieczór dyrektor PCKiP Beata Pasternak.

Podczas spotkania można było obejrzeć wystawę pt: „Poezja w fotografii”, przygotowaną przez uczniów ZSP CKP nr 1 w Garwolinie.

Patronatem honorowym wydarzenie objął Starosta Powiatu Garwolińskiego.

 

 

 

Joomla 1.6 Templates designed by Joomla Hosting Reviews