W Garwolinie na patriotyczną nutę

Spiew 0817

Rodzinnie i wielopokoleniowo w 97. rocznicę Cudu nad Wisłą mieszkańcy Garwolina i powiatu pieśnią, radośnie uczcili Polskę wspólnie z Garwolińskim Sekstetem Kameralnym.

Pieśń jako krótka forma przekazu treści od najdawniejszych czasów towarzyszyła człowiekowi w jego pracy i walce. Pomagała również żyć i tworzyć, bić się i zwyciężać, służyła ważnej sprawie zacieśniania więzi społecznych oraz przyczyniała się do formowania uczuć patriotycznych.

Punktualnie o godz. 19:00 do wspólnego, muzycznego świętowania zaprosiła dyrektor PCKiP Beata Pasternak. - Śpiewając ożywiamy pamięć naszych bohaterów. Śpiewając dzielimy radości i smutki tych wszystkich, których łączyła i łączy Polska. W ubiegłym roku po raz pierwszy z kapelą Bocianisko. Dziś z Garwolińskim Sekstetem Kameralnym uczcijmy godnie, ale z radością Święto Wojska Polskiego i Czynu Chłopskiego w 97. Rocznicę „Cudu nad wisłą” – powiedziała.

Zebrani na skwerku Solidarności w Garwolinie uczestnicy wydarzenia rozpoczęli wspólne śpiewanie od „Mazurka Dąbrowskiego” – hymnu Polski. W dalszej części wszyscy zebrani razem z zespołem zaśpiewali m.in. takie utwory jak „Kadrówka”, „Płynie Wisła, płynie”, „Wojenko, wojenko”, „Jak to na wojence ładnie”, Pałacyk Michla”, „Serce w Plecaku”, „Jak długo w sercach naszych”, „Białe róże”, a na zakończenie „Rotę”.

- Pieśni patriotyczne powstawały w czasach trudnych i przełomowych dla państwa polskiego i do dziś stanowią muzyczny pomnik pamięci narodowej - powiedział na zakończenie spotkania Starosta Garwoliński Marek Chciałowski dziękując mieszkańcom za przybycie i wspólnie spędzony czas w duchu patriotyzmu.

Do wspólnego śpiewu włączyli się także m.in. Prepozyt Kolegiaty Garwolińskiej Ks. Ryszard Andruszczak, Starosta Powiatu Ryckiego Stanisław Jagiełło, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Garwolińskiego Marcin Kobus, Sekretarz Powiatu Jerzy Piesio.

Na II Wspólne Śpiewanie Pieśni Żołnierskich i Patriotycznych zaprosili mieszkańców Powiatowe Centrum Kultury i Promocji w Miętnem oraz Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie.

Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Starosty Powiatu Garwolińskiego i Burmistrza Miasta Garwolina oraz inicjatywy Dawny Powiat Garwolin i okolice.