Przejdź do treści
image3017.jpg

15 sierpnia – Święto Wojska Polskiego oraz Święto Czynu Chłopskiego

Utworzono: środa, 16, sierpień 2017

15 08-SWP

Mieszkańcy Powiatu Garwolińskiego pamiętają o wydarzeniach sprzed 97 lat, wojnie polsko-bolszewickiej i jej kulminacyjnej Bitwie Warszawskiej. 15 sierpnia w Święto Matki Bożej Zielnej, tradycyjnie w Garwolinie obchodzono Święto Wojska Polskiego oraz Święto Czynu Chłopskiego.

Obchody rozpoczęła Msza św. w Kolegiacie pw. Przemienienia Pańskiego w Garwolinie. Ks. prałat Ryszard Andruszczak modlił się w intencji naszej Ojczyzny oraz żołnierzy, pełniących służbę w polskiej armii. Podniosły charakter eucharystii zapewniła Orkiestra Dęta OSP Garwolin, która zadbała o oprawę muzyczną wraz z parafialnym chórem. Oprawę liturgiczną zorganizowali uczniowie klas mundurowych z Zespołu Szkół nr 1 w Żelechowie.

15 sierpnia obchodzone jest jedno z najstarszych świąt Maryjnych – Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwyczajowo zwane Świętem Maki Bożej Zielnej. Tego dnia wspominamy także wszystkich, którzy walczyli z bolszewickim najeźdźcą, wielu z nich pochodziło z naszego powiatu. Mówił, prosząc o odprawienie Mszy Św., Starosta Garwoliński Marek Chciałowski. Wspominał on księży pochodzących z naszego powiatu – proboszcza Wincentego Suprena, który mimo ogromnego zagrożenia przeciwstawiał się okupantowi oraz Antoniego Święcickiego - kapelana ochotniczego pułku piechoty. DSC 0760

Po zakończonej Eucharystii poczty sztandarowe, przybyłe na uroczystość delegacje, przedstawiciele władz parlamentarnych, samorządowych, przedstawiciele służb mundurowych, instytucji i szkół w asyście orkiestry udali się pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie odbywała się dalsza część uroczystości.

„A jeśli komuś drogaotwarta do nieba, tym – co służą Ojczyźnie”. Słowami Jana Kochanowskiego swoje tradycyjne już wystąpienie rozpoczął Starosta Garwoliński Marek Chciałowski. Włodarz przywołał pamięć tych, których każdego roku, 15 sierpnia czcimy w Garwolinie – pamięć uczestników Wojny 1920, Obrońców Warszawy, Polski i Europy przed nawałą bolszewicką.

Starosta mówił o wydarzeniach sprzed 97 lat, o chłopach, którzy pomimo żniw stanęli do walki na apel Wincentego Witosa.

- Bitwa warszawska zdecydowała również o losach mieszkańców naszego powiatu. Już 13 sierpnia po opuszczeniu oddziałów 14 dywizji piechoty generała Daniela Konarzewskiego, do Garwolina wkroczyły oddziały bolszewickiej konnicy i piechoty. Rozpoczął się kilkudniowy pobyt, trwający do 16 sierpnia, gdzie w panice uciekali czerwonarmiści. W dniach 17 i 18 sierpnia na terenie Garwolina, tu obok w domu Rejenta Feliksa Jasińskiego, przebywał Marszałek Józef PiłsudskDSC 0852i”- mówił włodarz.

Odwołując się do czasów współczesnych, Starosta posłużył się stwierdzeniem Johna Kenndy’ego – „Nie pytaj, co twój kraj może zrobić dla Ciebie, zapytaj, co ty możesz zrobić dla swojego kraju.”, bowiem jak zaznaczył, każdy kraj jest bogaty bogactwem swoich obywateli. -- Bądźmy wspólnotą pracującą dla rozwoju naszych wsi i miast, szkoda czasu na podchody, wzajemne wojny, z tego cieszą się tylko inni - zaznaczał.

Słowa podziękowania popłynęły do kombatantów - to ich patriotyczna postawa, stałe przekazywanie prawdziwej historii, niezłomna wiara w Polskę wolną spowodowała, że rzeczywiście dziś żyjemy w wolnej suwerennej i niepodległej Polsce oraz do żołnierzy Wojska Polskiego, za służbę dla dobra kraju.

- Dziękuję wszystkim pocztom sztandarowym, orkiestrze strażackiej, harcerzom i młodzieży szkolnej. Dziękuję mieszkańcom powiatu garwolińskiego za właściwą, patriotyczną postawę – mówił na zakończenie.

Następnie przybyłe delegacje złożyły kwiaty, a orkiestra odegrała uroczyście „Pierwszą Brygadę”. DSC 0072

W Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie na mieszkańców czekał wspaniale przygotowany program artystyczny „Łatwo jest mówić o Polsce”. Grupa młodzieży z terenu Powiatu Garwolińskiego, działająca przy Powiatowym Centrum Promocji i Kultury w Miętnem, pod opieką Pana Jerzego Rusaka dostarczyła wielu emocji i wzruszeń, przypominając czym jest Ojczyzna i jak wiele krwi musieli przelać nasi przodkowie, abyśmy teraz mogli żyć w wolnej i suwerennej Polsce.

15 sierpnia, po raz pierwszy Starosta Garwoliński Marek Chciałowski wręczył pamiątkowe medale „Za działalność na rzecz Powiatu Garwolińskiego”. Medal z wizerunkiem orła z czasów Zygmunta I Starego z literą S, ma przypominać, że nasz powiat ma swój początek już w 1539 roku, a jego historia jest naprawdę bogata. Na dole widniejący napis „Za działalność na rzecz Powiatu Garwolińskiego” wskazuje, że otrzymają go wyjątkowe osoby, których zaangażowanie, postawa i praca na terenie Powiatu Garwolińskiego zasługuje na wyjątkowe uznanie. 

DSC 0940Medalem wyróżniono ks. prałata Ryszarda Andruszczaka, który od wielu lat sprawuje duchową opiekę nad działalnością Powiatu Garwolińskiego. Prepozyt Kolegiaty pw. Przemienienia Pańskiego w Garwolinie w swoich homiliach niejednokrotnie kieruje do mieszkańców Powiatu Garwolińskiego słowa otuchy, nadziei i miłości, słowa, które zmuszają do myślenia i pomagają lepiej żyć.

Pan Marian Cabaj – to kolejny wyróżniony, który przez wiele lat był prezesem Światowego Związku Żołnierzy AK Obwodu „Gołąb” w Garwolinie. To człowiek, który swoją postawą zawsze świadczył o swej miłości do Ojczyzny, będąc na każdej powiatowej uroczystości patriotycznej, dawał świadectwo prawdziwej patriotycznej postawy.

Kolejnym uhonorowanym jest Pan Edmund Żurawek. Żołnierz, którego umiłowanie do Ojczyzny zasługuje na najwyższe uznanie. Zawsze wierny wezwaniu „Bóg, Honor i Ojczyzna” przez ponad 90 lat poświęcał się pracy dla naszego ojczystego kraju.

Medalem uhonorowani zostali także Dariusz i Tomasz Rękawek - firma INTERDRUK, która od lat wspiera wszelkie inicjatywy Powiatu Garwolińskiego i pomaga w publikacji dzieł kultywujących tradycje patriotyczne, czy naszą lokalna historię.

Uroczystego wręczenia dokonali wspólnie Starosta Garwoliński wraz z Przewodniczącym Rady Powiatu Garwolińskiego Piotrem Osmólskim.

Każdy uczestnik przybyły do CSIK otrzymał pamiątkową serię pocztówek – najnowszą publikację Starostwa Powiatowego w Garwolinie pt. „Odkryjmy historię powiatu”. Na ponad 30 kartach, odnaleźć można dawny Powiat Garwoliński z lat 20 i 30-tych, gdzie słychać tupot koni i gwar handlujących mieszkańców.

 

 

Joomla 1.6 Templates designed by Joomla Hosting Reviews