Dożynki 2017 już za nami

Utworzono: poniedziałek, 21, sierpień 2017

dozynki 2017

Dożynki Powiatu Garwolińskiego obchodzone w tym roku wspólnie z Dniami Łaskarzewa przeszły już do historii. Mimo kapryśnej pogody, delegacje wszystkich gmin Powiatu Garwolińskiego przybyły, by wspólnie dziękować za zebrane plony. Padający od rana deszcz nie przeszkodził mieszkańcom naszego powiatu w świętowaniu zakończenia tegorocznych żniw.

Obchody rozpoczęła uroczysta Msza Św. w kościele pw. Podwyższenia Krzyża w Łaskarzewie, którą celebrował ks. dziekan Edmund Szarek. Wspólnie dziękowaliśmy za tegoroczne dary ziemi i prosiliśmy o błogosławieństwo dla rodzin, wiosek i miast powiatu garwolińskiego na kolejny rok.

Okazałe wieńce dożynkowe, pachnące bochny chleba, dary garwolińskiej ziemi – to wszystko poświęcono w kościele podczas nabożeństwa. Ze względu na panujące warunki atmosferyczne ceremoniał dożynkowy także odbywał się w łaskarzewskiej świątyni.

Piękny chleb dożynkowy, gospodarzom tegorocznych dożynek – Lidii Sopel-Sereja, Burmistrz Łaskarzewa oraz Markowi Chciałowskiemu Staroście Powiatu Garwolińskiego przekazali starostowie - Anna Błachnio z Leokadii i Jerzy Jóźwicki z Łaskarzewa. Włodarze zapewnili, że będą ten chleb dzielić mądrze i sprawiedliwie.

Po zakończeniu obrzędu w barwnym od parasoli korowodzie uczestnicy przeszli na teren boiska sportowego w Parku Alejki. Delegacje dożynkowe poszczególnych gmin wraz z ich wójtami i burmistrzami witała prowadząca tegoroczne Święto Plonów – Małgorzata Antolak, Dyrektor Wydziału Organizacyjno-Administracyjnego Starostwa Powiatowego w Garwolinie. DSC 0339

Następnie głos zabrała Burmistrz Łaskarzewa Lidia Sopel-Sereja, która m.in. przypomniała mieszkańcom Powiatu jaki jest sens i cel dożynek. Starosta Garwoliński Marek Chciałowski dziękował wszystkim, którzy mimo deszczu przybyli na uroczystość, uczestniczyli w korowodzie, niosąc wieńce, co w tym roku było wyjątkowo uciążliwe.

Starosta przypomniał, ze nasz powiat jest powiatem rolniczym, gdzie na 128 tys. ha, ponad 79 ha. stanowią użytki rolne. W 278 wsiach żyją rolnicy, którzy każdego dnia ciężko pracowali, by zebrany plon był jak największy. Wiemy, że w tym roku nie było to łatwe zadanie.

DSC 0399- Praca rolnika bardzo mocno uzależniona jest od pogody, to warsztat pod chmurką. Ten rok nie był najlepszy dla rolnictwa. Przymrozki wiosenne spowodowały, że w naszych sadach plony mocno się zmniejszyły (…) Sucha jesień i wiosenne opady zmniejszyły plony zbóż – mówił starosta.

W trakcie przemówienia gospodarz powiatu przekazywał informacje o działaniach samorządu – budowie budynku administracyjnego Starostwa Powiatowego, modernizacji szkół oraz dróg, na które powiat przeznaczy ponad 14 mln zł.

- Łącznie na inwestycje w tym roku wydamy ponad 25 mln zł. Nie tracimy żadnej szansy na pozyskanie dodatkowych środków. Dla nas to wyzwanie, ale i zobowiązanie wobec naszych mieszkańców – podkreślał.

Starosta Garwoliński nawiązał także do 599 rocznicy nadania praw miejskich Miastu Łaskarzew.

- To miasto zawsze było trochę niepokorne, mające swoje przekonania, kształtowaną tradycję, miasto, gdzie zawsze królowała przedsiębiorczość – Drodzy mieszkańcy Łaskarzewa, bądźcie dumni ze swojego miasta!

Na scenie zaprezentowali się tego dnia Strażacka Orkiestra Dęta z Łaskarzewa, Koło Gospodyń „Serbianki”, Zespół Ludowy z Gończyc oraz Stanisław Górka, który porwał publiczność na muzyczne spotkanie z polską melodią.

Dożynki to doskonały czas, by wyróżnić tych, którzy w szczególny sposób zasłużyli się dla rolnictwa Powiatu Garwolińskiego. Pamiątkowe ryngrafy otrzymali: Pan Tomasz Błachnio, Pan Zygmunt Pietrzak, Pan Waldemar Paziewski, Pan Zenon Więk, Pan Andrzej Żabczyński, Pan Roman Odalski oraz Pan Stanisław Niezgoda. Każdy z nich, w zupełnie inny sposób dokłada swoją cegiełkę, by rolnictwo w naszym powiecie rozwijało się jak najlepiej. DSC 0533

Tradycyjnie już w czasie dożynek swoje wyróżnienia wręczali także OSM Garwolin i SM Ryki dla dostawców, którzy dostarczyli największą ilość mleka w 2016 r.

Na scenie pojawili się także zwycięzcy tegorocznej edycji konkursu „Piękna zagroda wiejska”, którzy odebrali pamiątkowe dyplomy i nagrody, zwycięzcy konkursu filmowego „A to powiat właśnie” oraz Powiatowego Przeglądu Artystycznego z okazji roku Bolesława Leśmiana.

O 17:30 sceną zawladnął zespół Pertii, a tuż po nim gwiazda wieczoru – Brathanki.