Przejdź do treści

Chcą ożywić tradycje Powiśla Garwolińskiego

Drukuj

wisla plakat

Powiatowe Centrum Kultury i Promocji w Miętnem we współpracy z PTTK Oddział Otwock oraz Dawny Powiat Garwolin i Okolice zapraszają na spotkania, których celem jest zachowanie historycznego dziedzictwa Powiśla Garwolińskiego poprzez m.in. digitalizację starych dokumentów i fotografii.

Domowe zbiory fotograficzne oraz wspomnienia najstarszych mieszkańców powiatu garwolińskiego stanowią część lokalnego dziedzictwa kulturowego i warto się nimi podzielić.

rok wisly500 300dpiPODZIEL SIĘ ZDJĘCIAMI, DOKUMENTAMI

- W związku z Ogólnopolskimi Obchodami Roku Rzeki Wisły 2017 - która stanowi zachodnią granicę powiatu garwolińskiego - zwracamy się z prośbą do mieszkańców Powiśla Garwolińskiego oraz osób związanych z tymi terenami o podzielenie się swoimi rodzinnymi pamiątkami poprzez umożliwienie ich sfotografowania lub zeskanowania. Celem akcji jest ochrona i ocalenie od zapomnienia starych zdjęć, dokumentów i innych znajdujących się w zbiorach prywatnych pamiątek, które są nieocenionym źródłem wiedzy na temat minionych czasów oraz historii naszych terenów na Powiślu Garwolińskim – informują organizatorzy.

 

POSZUKIWANE RÓŻNE PAMIĄTKI

Nie tylko zdjęcia i dokumenty stanowią świadectwo minionych czasów. Na spotkania w Mariańskim Porzeczu, Wildze, Samogoszczy i Maciejowicach inicjatorzy akcji zapraszają także ze spisanymi relacjami, wspomnieniami, publikacjami, pocztówkami, nagranymi filmami, wycinankami i różnymi, innymi, cennymi rzeczami, którymi warto się podzielić, aby wspólnie ocalić od zapomnienia i ożywić tradycje Powiśla Garwolińskiego.

- Co ważne dla osób zainteresowanych, nikomu nie zabierzemy pamiątek. Na miejscu je sfotografujemy, zeskanujemy, opiszemy. Rzeczy będą zwracane – uspokajają organizatorzy.

 

PRZY PARAFIACH NAD WISŁĄ

Spotkania odbędą się:

10 wrześnie (niedziela) 2017 w godz. 9.00 – 14.00

Parafia Goźlin - Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Mariańskim Porzeczu

24 wrześnie (niedziela) 2017 w godz. 9.00 – 14.00

Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wildze

8 października (niedziela) 2017 w godz. 9.00 – 14.00

Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Maciejowicach

15 października (niedziela) 2017 w godz. 9.00 – 14.00

Parafia św. Jadwigi Śląskiej w Samogoszczy

W efekcie powstanie m.in. cyfrowe archiwum, które nie tylko pozwoli na przetrwanie zagrożonych upływem czasu starych fotografii i innych cennych pamiątek, ale także stworzy możliwość ich upowszechnienia i udostępnienia szerokiemu gronu odbiorców. Na bazie zebranych zbiorów uda się być może w przyszłości także utrwalić historię Powiśla Garwolińskiego i jego związki z Wisłą w publikacjach. Efekt pracy wszystkich spotkań organizatorzy omówią na podsumowaniu obchodów Roku Rzeki Wisły 2017, które odbędzie się w listopadzie w Powiatowym Centrum Kultury i Promocji w Miętnem.

Patronat honorowy nad spotkaniami objął Starosta Powiatu Garwolińskiego.

 

Joomla 1.6 Templates designed by Joomla Hosting Reviews