Wesele w Miętnem

Narodowe czytanie WESELE 2017

Powiatowe Centrum Kultury i Promocji zaprasza 7 września w czwartek o godz. 16.00 do wspólnego Narodowego Czytania „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego w miętnieńskim dworze.

Tegoroczną lekturą Narodowego Czytania jest „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

Słynne wesele poety Lucjana Rydla z chłopską córką Jadwigą Mikołajczykówną, które uwiecznił Wyspiański w swoim dramacie odbyło się w Bronowicach pod Krakowem. - Dworek w Miętnem jest jednym z nielicznych takich miejsc, gdzie odbywa się Narodowe Czytanie, w którym poczuć można faktycznie nastrój opisanego w dramacie miejsca i przypomnieć okoliczności, prezentowanych przez Wyspiańskiego wydarzeń – zachęcają do udziału w akcji organizatorzy.

Powiatowa odsłona Narodowego Czytania 2017 odbędzie się w czwartek, 7 września o godz. 16. Organizatorem wydarzenia jest Powiatowe Centrum Kultury i Promocji w Miętnem owe współpracy z Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Sobolewie.

- Zgodnie z tradycją, jak co roku tak i w tym do wspólnego czytania zaprosiliśmy m.in. uczniów i grona pedagogiczne szkół ponagimnazjalnych z terenu powiatu. Z uwagi na rozpoczynający się nieco później rok szkolny, postanowiliśmy przesunąć nieco termin wydarzenia, tak aby pasował szkołom. Stąd na „Weselu” nie 2 a właśnie 7 września spotykamy się w miętnieńskim dworku - informuje dyrektor PCKiP w Miętnem Beata Pasternak.

W klimat epoki wprowadzą bohaterowie utworu, w role których wcielą się nie tylko placówki oświatowe.

- Zapraszamy do uczestniczenia w wydarzeniu, a także do przyniesienia własnych egzemplarzy dzieła, gdyż będzie można uzyskać okolicznościowy stempel przygotowany specjalnie z okazji Narodowego Czytania 2017 – dodaje Beata Pasternak.

Patronatem honorowym wydarzenie objęła Para Prezydencka oraz Starosta Powiatu Garwolińskiego.