W rocznicę II wojny światowej

Utworzono: piątek, 01, wrzesień 2017

Wojna Rocznica

78 lat temu, 1 września wybuchła wojna, która stała się koszmarem dla milionów ludzi. We wrześniu 1939 roku agresorzy chcieli nie tyko zlikwidować Państwo Polskie, ale także wyniszczyć i zgładzić cały polski naród. W rocznicę tych wydarzeń na cmentarzu wojskowym w Garwolinie oddano cześć tym, którzy walczyli o wolną Polskę.

Niewielka uroczystość, w której uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, kombatanci, poczty sztandarowe oraz delegacje ze szkół odbyła się chwilę po godz. 10.00 na cmentarzu wojskowym w Garwolinie. W miejscu, gdzie spoczywają żołnierze września '39 zebrali się Ci, którzy chcieli uczcić pamięć poległych i pomordowanych w czasie II wojny światowej.

Pierwsze bomby spadły na pola w Kownacicy, 5 września zostały spalone stacje kolejowe w Pilawie i Garwolinie. 12 września pierwsi żołnierze niemieccy dotarli do Gończyc – przypominał w trakcie spotkania Starosta Garwoliński Marek Chciałowski.

Wojna dotknęła mieszkańców ziemi garwolińskiej – Garwolin został zniszczony w 70%, Łaskarzew spalono. Ucierpiały Maciejowice, Sobolew. W każdej rodzinie można wspomnieć kogoś, kto walczył, był na przymusowych robotach, któremu II wojna światowa coś odebrała. 1 września jest tym właśnie czasem, czasem zadumy i refleksji.

Dziś wspominamy tych, którzy zginęli, obrońców naszej Ojczyzny, żołnierzy września 1939 roku, poległych na wszystkich frontach II Wojny Światowej, pomordowanych, niewinne ofiary. Niech naszym przesłaniem będzie miłość, wzajemny szacunek, poszanowanie innych narodów, tolerancja. Wyzbądźmy się ksenofobii, rasizmu. Pamiętajmy, że wolność zależy od każdego z nas – artykułował Starosta Garwoliński.

W trakcie spotkania na cmentarzu wojskowym Ks. Ryszard Andruszczak – prepozyt Kolegiaty pw. Przemienienia Pańskiego w Garwolinie poprowadził modlitwę w intencji wszystkich poległych i pomordowanych w czasie działań wojennych oraz w intencji naszej Ojczyzny.

Następnie przybyłe delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem.

Na zakończenie włodarz podziękował wszystkim za przybycie, za to, że chcemy wspólnie razem być w tych chwilach, by wspólnie przeżywać tragedie, które dotknęły nasz naród.

Musimy przekazywać następnym pokoleniom pamięć o tych wydarzeniach - to dla nas zobowiązanie, to lekcja, którą mamy do odrobienia dla nas, dla Polski, dla przyszłości następnego pokolenia  zakończył.