O Batalionach Chłopskich w naszym powiecie

Utworzono: poniedziałek, 04, wrzesień 2017

Spotkanie 1 wrzesnia

1 września w kawiarence Zespołu Szkół im. J. Piłsudskiego w Garwolinie miało miejsce niezwykle spotkanie z historią. Wszystko za sprawą najnowszej publikacji autorstwa Michała Kalbarczyka wydanej przez Starostwo Powiatowe w Garwolinie. „Bataliony Chłopskie w Powiecie Garwolińskim w latach 1940-1944” przyciągnęły sporą grupę mieszkańców Powiatu Garwolińskiego – pasjonatów lokalnej historii, ale także tych, którzy z BCh są w jakiś sposób związani.

Spotkanie nieprzypadkowo odbywało się 1 września – a więc w 78. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Na ziemi garwolińskiej Bataliony Chłopskie czynnie uczestniczyły w walce z okupantem niemieckim, a ich pozycja była bardzo silna. Obecni na spotkaniu mogli poznać wiele cennych informacji z zakresu działalności BCh na naszym terenie, o których barwnym językiem opowiadał autor. Jak sam zaznaczył Bataliony Chłopskie są formacją szczególnie bliską jego sercu, a to za sprawą dziadka, który był żołnierzem BCh. W jaki sposób układała się współpraca pomiędzy AK i BCh?, jak wyglądały działania żołnierzy i ich sytuacja w naszym regionie? – to wszystko odkrył przed obecnymi Michał Kalbarczyk. Uzupełnieniem słowa mówionego stanowiły cenne zdjęcia i makiety prezentowane podczas wystąpienia autora. DSC 0186

Starosta Powiatu Garwolińskiego Marek Chciałowski obecny na spotkaniu podziękował autorowi za opracowanie historii prawie 5 tys. osób należących do BCh w powiecie garwolińskim. Jest to zapewne tylko zalążek tej historii i już teraz czekamy na jej uzupełnienie. Dziś mało mówi się o heroizmie, walce, cierpieniach, tułaczce i łagrach, które dotknęły Ludowców i żołnierzy z Batalionów Chłopskich. Te historie często są mało znane, zapomniane, a naszym obowiązkiem jest przywrócenie im pamięci. Jesteśmy to winni pokoleniu, które walczyło o wolną Ojczyznę.

Niezwykłym gościem, który przybył na spotkanie był członek BCh - Jan Warowny, który walczył na naszym terenie z okupantem w czasie wojny. Był wtedy młodym chłopakiem, ale jak sam mówił – walczył bo to był jego obowiązek. Za swoją działalność był więziony m. in. w Żelechowie i Garwolinie. Warunki, w jakich przetrzymywano wtedy więźniów były nieludzkie, gdzie na kilku metrach kwadratowych było 14 - 15 mężczyzn. Jego świadectwo poruszyło obecnych na spotkaniu, którzy brawami na stojąco podziękowali żołnierzowi za jego ofiarną służbę i poświęcenie. DSC 0209

Dla takich chwil warto było przyjść na takie spotkanie – mówił na zakończenie Starosta, który podziękował wszystkim za przybycie, nie tylko z powiatu garwolińskiego, ale także ryckiego czy z Warszawy. Zachęcam wszystkich, który bliska jest historia naszego regionu do jej opisywania, do zbierania informacji i dzielenia się nimi z innymi. To bogactwo, o które musimy wspólnie dbać, które musimy pielęgnować, ocalić od zapomnienia.

Każdy uczestnik spotkania otrzymał bezpłatnie publikację, do której mógł wpisać się jej autor.

Kolejna ciekawa publikacja traktująca o historii naszego regionu trafiła w ręce jej mieszkańców. Cieszymy się, że Starostwo Powiatowe mogło być wydawcą tak cennej pozycji, która jest swoistym uzupełnieniem wiedzy i małym pomnikiem dla tych, którzy stanęli do walki.