Inauguracja roku szkolnego 2017/2018

Nowy Rok 2017

4 września 2017 roku oficjalnie rozpoczął się rok szkolny 2017/2018. Każdego roku powiatowa inauguracja odbywa się w innej szkole. Ten rok szkolny przywitaliśmy razem z uczniami Liceum Ogólnokształcącego im. J. Piłsudskiego w Garwolinie. W szkole, która w 2018 roku obchodzić będzie jubileusz 100-lecia istnienia, w poniedziałek obecny był Starosta Powiatu Garwolińskiego Marek Chciałowski oraz Dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Garwolinie Jerzy Duchna.

- „Nauczyciele i uczniowie to dwie uzupełniające się zmienne; żadna nie byłaby tym, czym jest, bez obecności tej drugiej” – tymi słowami powitał uczniów po najdłuższej przerwie w planie zajęć szkolnych Starosta Garwoliński. Jak mówił: „szkoła to miejsce, gdzie wzajemnie przenikamy się, gdzie wzajemnie się uczymy. Z jednej strony nauczyciel, który przekazuje uczniowi umiejętności, wiedze, a z drugiej uczeń – od którego wiele cennych informacji czerpie sam nauczyciel”.

Każda inauguracja to radość ze wspólnego spotkania, a jednocześnie radość z zakończonych inwestycji oświatowych. Rok temu, w czasie rozpoczęcia roku w ZSP nr 2 w Garwolinie oficjalnie oddano inwestycję sportową – wielofunkcyjne, nowoczesne boisko. W tym roku, Liceum Ogólnokształcące w Garwolinie zyskało nowe ogrodzenie, dach i parkiety na korytarzach.

Na prace inwestycyjne w tej szkole Powiat Garwoliński przeznaczył prawie pół miliona złotych.

Ponad 210 tys. złotych pochłonęła wymiana pokrycia dachowego. Firma KS SYSTEM z Polika dokonała jego generalnej modernizacji: wymieniono pokrycie dachu z blachy, przemurowano kominy oraz wykonano orynnowanie. Przeprowadzono remont parkietów - zerwany, wycyklinowany, wymieniony tam, gdzie było to konieczne, teraz prezentuje się świetnie. Jego remont wykonany przez Zakład Usług Stolarskich Waldemara Kołodziejczyka pochłonął prawie 57 tys. zł.

Wykonane z metalowych przęseł ogrodzenie zmieniło zewnętrzny wizerunek szkoły. Firma KUREK z Maciejowic rozebrała stare ogrodzenie i bramy wjazdowe, a w jego miejsce wykonała masywny płot, który stylem nawiązuje do architektury budynku garwolińskiego liceum. W nowe ogrodzenie zainwestowano prawie 230 tys. zł. Przeprowadzone inwestycje były konieczne i bez wątpienia podniosły standard budynku szkolnego.

Powiat Garwoliński dużą wagę przywiązuje do kształcenia zawodowego. Ogromny nacisk kładziony jest na warunki, w jakich uczniowie powiatowych szkół rozwijają swoje umiejętności i zdolności praktyczne.

- „W tym roku podjęliśmy się trudnego zadania kompleksowej modernizacji warsztatów w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Żelechowie. Wymieniamy sieci wewnętrzne, powstaną nowe pracownie, zaplecze sanitarne. Chcemy dostosować warsztaty do potrzeb kształcenia praktycznego” – Starosta Powiatu Garwolińskiego Marek Chciałowski

Kolejna inwestycja jaka będzie prowadzona przez Powiat Garwoliński nie dotyczy bezpośrednio obiektów szkolnych. Rozdzielenie sieci kanalizacji sanitarnej i deszczowej z terenu ZSP nr 2 w Garwolinie – to kolejne planowane zadanie. Uzyskanie pozwolenia na budowę przeciągnęło się, ale w najbliższym czasie ogłoszone zostanie postępowanie na wyłonienie wykonawcy. Kwotę jaką zaplanowano na to zadanie to około 100 tys. zł.

Oficjalną powiatową inaugurację roku szkolnego 2017/2018 w garwolińskim liceum zakończyły życzenia Starosty Garwolińskiego:

- Uczniom życzę przede wszystkim realizacji Waszych marzeń, pasji i zainteresowań, spełnienia się w szkole i odwagi. Nauczycielom życzę realizacji marzeń i pasji zawodowych – realizujcie się zawodowo dla siebie i tej młodzieży, która tu jest. Wszystkiego najlepszego! – mówił na zakończenie spotkania.