Powiat Garwoliński pamięta o swojej historii

Utworzono: wtorek, 12, wrzesień 2017

Bombardowanie Garwolina

Powiat Garwoliński pamięta o wydarzeniach sprzed 78 lat, o trudnych czasach II wojny światowej. Przez cały wrzesień na terenie naszego powiatu organizowane są uroczystości patriotyczne. Rocznica bombardowania Garwolina, rocznica obrony i spalenia miasta Łaskarzew, uroczystości patriotyczne w lesie unińskim – obchody te gromadzą sporą rzeszę mieszkańców naszego regionu. Mieszkańcy wspólnie wspominają tragiczne wydarzenia z kart naszego powiatu i razem spotykają się, aby uczcić pamięć, tych którzy poświęcili swoje życie dla wolnej Ojczyzny.

Już 17 września spotkamy się w Łaskarzewie, aby wspólnie uczestniczyć w powiatowych obchodach rocznicy napaści ZSRR na Polskę w 1939 roku oraz Obrony i Spalenia Miasta Łaskarzew. Tam, w kościele parafialnym o godz. 10:15 wspólnie uczestniczyć będziemy w uroczystej Mszy Świętej w intencji Ojczyzny i Narodu Polskiego, a później przejdziemy pod Pomnik Obrońców Łaskarzewa, by wspólnie uczcić pamięć wrześniowych wydarzeń.

Pierwsze bomby we wrześniu 1939 roku spadły na pola w Kownacicy. 5 września spalono stacje kolejowe w Pilawie i Garwolinie, a dalej kolejno agresor niszczył miejscowości naszego regionu. Ucierpiały Garwolin, Łaskarzew, Maciejowice, Sobolew. Po 78 latach od tych wydarzeń nasze pokolenie przekazuje pamięć o tych wydarzeniach. To zobowiązanie i lekcja, którą staramy się wypełniać.

8 września 1939 roku Garwolin przestał istnieć. Tak wydarzenia sprzed 78 lat opisywał ppor. Stanisław Piotrowski z 2 Pułku Strzelców Konnych, który przebywał w Garwolinie po jego zbombardowaniu. Zniszczenia, które wyrządziły bomby były olbrzymie, centrum zrujnowano w 90%.

8 września 2017 roku miały miejsce obchody rocznicy bombardowania Garwolina, które rozpoczęła uroczysta Msza święta. W tym roku w szczególny sposób wspominano kobiety w służbie wojskowej i cywilnej w latach 1939-1963. To właśnie im poświęcono pamiątkową tablicę, którą odsłonięto w piątkowy wieczór. Z inicjatywy Stowarzyszenia Wczoraj Dziś i Jutro dla Garwolina i powiatu w szczególny sposób uczczono pamięć polskich patriotek, które włączyły się w walkę o niepodległość. Ich sylwetki w swoim wystąpieniu przybliżył mieszkańcom prof. Zbigniew Gnat-Wieteska, który podkreślał, jak niesprawiedliwie ich rola była marginalizowana. Wykonując bardzo trudne zadania niejednokrotnie narażały swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym jako sanitariuszki, łączniczki czy kurierki. Radny Rady Miasta Garwolina – Pan Leszek Mączka, który był głównym inicjatorem pamiątkowej tablicy, przytoczył zgromadzonym mieszkańcom jej genezę - drogę do jej powstania. Szczególne słowa podziękowania skierował do Pani Jadwigi Rojek - prezes honorowej Stowarzyszenia Rozwoju Gminy Górzno im. Aleksandry i Bronisława Rojek, której pomoc i zaangażowanie było nieocenionym wsparciem inicjatywy.

Tego dnia, o tym jak wyglądał zrujnowały Garwolin z września 1939 roku przypomniał Burmistrz Garwolina. W swoim przemówieniu wspominał mieszkańców, którzy musieli na nowo budować zniszczone miasto, musieli podnieść je z ruin, przytaczał wspomnienia tych, którzy tą olbrzymią tragedię doświadczyli i widzieli osobiście.

Uroczystości były także okazją do wręczenia Medalu Pro Patria. Jest to odznaczenie cywilne przyznawane przez kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. „Za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej” została uhonorowana Pani Genowefa Lussa (z domu Szewczyk) ps. Jutrzenka. Sanitariuszce i łącznice odznaczenie wręczył prezes ŚZŻAK Obwodu „Gołąb” Garwolin Antoni Frąckiewicz.

Portal garwolin.org wraz z Centrum Sportu i Kultury oraz Powiatowym Centrum Kultury i Promocji w Miętnem przygotował dla mieszkańców wystawę, którą przez cały dzień można było oglądać na Skwerze Solidarności w Garwolinie. Prezentująca obrazy zbombardowanego Garwolina, ukazująca zatrzymanych w kadrze mieszkańców, którzy w zgliszczach budowali nowe życie była wspaniałą lekcją historii.

Tego dnia także ulica Krótka przeniosła mieszkańców w czasy II wojny światowej. Wszystko za sprawą Teatru Rękawiczka i członków grupy rekonstrukcyjnej, którzy odegrali sceny z życia mieszkańców Garwolina. Klimat, stroje, sprzęty i żołnierze – to wszystko sprawiło, że mogliśmy choć na chwile przenieść się w te trudne czasy.

Piątkowe wydarzenia były prawdziwą lekcją historii i patriotyzmu. Wspominając wspólnie te tragiczne wydarzenia, pielęgnujemy pamięć o naszych przodkach, o historii miasta, naszej lokalnej wspólnoty. Jej podtrzymywanie jest bardzo ważne, bowiem jak powiedział Piłsudski: „Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości”.

Fot. WJ