W dworze odbyło się „Wesele”

Czytanie 2017

Tegoroczna edycja akcji Narodowe Czytanie „Wesela” Wyspiańskiego 2017 w miętnieńskim dworze odbyła się 7 września. Powiatowe Centrum Kultury i Promocji na to niezwykłe wydarzenie zaprosiło gości z całego powiatu.

W postaci dramatu wcielili się przedstawiciele szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu garwolińskiego, pracownicy instytucji oraz zaproszeni goście. Rolę współgospodarzy wesela w tym roku przyjął na siebie Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Tadeusza Kościuszki w Sobolewie. W role Dziennikarza i Czepca wcielili się Krzysztof Kędziorek – zastępca komendanta Komendy Powiatowej Policji w Garwolinie oraz Witold Wawer – pracownik Warsztatów Terapii Zajęciowej w Miętnem. W scenie 4 aktu I wystąpiły Kilimina – dyrektor PCKiP w Miętnem Beata Pasternak i Radcznyni – Katarzyna Wawer – pracownik Warsztatów Terapii Zajęciowej w Miętnem. Role Pana i Pani Młodej zagrali uczniowie z Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Tadeusza Kościuszki w Sobolewie a występującego z nimi księdza, proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża św. w Miętnem – ks. Jerzy Janowski. W kolejnych scenach wystąpili przedstawiciele LO im. Joachima Lelewela w Żelechowie, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Marii Konopnickiej w Trzciance, Zespołu Szkół Specjalnych Nr 1 w Garwolinie, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. I.W. Zakrzewskiego w Żelechowie, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Bohaterów Westerplatte w Garwolinie, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Garwolinie oraz Zespołu Szkół im. Józefa Piłsudskiego w Garwolinie. Scenę finałową odegrali uczniowie z Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Miętnem pod kierunkiem pana Jerzego Rusaka.

- Dziękuję, ze przyjęli Państwo zaproszenie do wspólnego czytania arcydramatu – niezwykle żywej opowieści o Polsce i Polakach. Wesele. Dramat w trzech aktach, najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego, powstało na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Mamy okazję do tego aby przypomnieć sobie niepowtarzalny nastrój Wesela, wyjątkowych bohaterów dramatu, jego refleksyjność i humor oraz przepiękną polszczyznę. W przededniu setnej rocznicy odzyskania niepodległości jeszcze raz warto przekonać się o tym jak ważną rolę w narodowej kulturze odgrywa wielka literatura – powiedziała na wstępie dyrektor Powiatowego Centrum Kultury i Promocji w Miętnem – Beata Pasternak.

Uczestnicy spotkania otrzymali pamiątkowe wydanie „Wesela” Wyspiańskiego z pieczęcią Narodowego Czytania.