Wrzesień – miesiącem pamięci

Utworzono: wtorek, 19, wrzesień 2017

17 wrzesnia Laskarzew

Rozbiór osamotnionej Polski 17 września 1939 roku stał się faktem. Armia Czerwona, wkraczając na teren Rzeczpospolitej Polskiej złamała wszystkie postanowienia. Po 78 latach od tych wydarzeń, spotkaliśmy się w Łaskarzewie na powiatowych obchodach rocznicy napaści ZSRR na Polskę w 1939 roku połączonych z rocznicą Obrony i Spalenia Miasta Łaskarzew.

Niedzielne obchody rozpoczęła uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny i Narodu Polskiego, którą celebrował proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Łaskarzewie Ks. Edmund Szarek oraz ks. kan. Eugeniusz Syczewski i ks. Dariusz Konieczny. Po wspólnej modlitwie głos zabrała Burmistrz Łaskarzewa Lidia Sopel-Sereja oraz Starosta Powiatu Garwolińskiego Marek Chciałowski.

Burmistrz przypomniała o najtragiczniejszych kartach w historii Polski, a także miasta. O mieszkańcach Łaskarzewa, którzy z potrzeby serca, nie potrzebując wyraźnego rozkazu stanęli do walki o miasto. Broniąc swojej małej Ojczyzny wielu z nich straciło swoje życie. Między 15 a 17 września 1939 roku w walkach z hitlerowskim agresorem zginęło w Łaskarzewie i okolicach 58 cywilów oraz 25 żołnierzy. Miasto zostało zbombardowane i w dużej mierze zniszczone. – Dzisiaj chylimy czoła dla bohaterów tamtych dni, którzy rozpoczęli otwartą walkę przeciwko okupantowi - mówiła Burmistrz.

Starosta Garwoliński nawiązując do sowieckiej napaści na Polskę mówił o wojnie, której nie można zwyciężyć, bowiem każdy uwikłany w konflikt jest przegrany. Nasza Ojczyzna najbardziej doświadczyła piętna wojny

- Z żadnej ze stron nie było litości. Była wrogość, była nienawiść i brak poszanowania dla narodu polskiego – mówił Starosta.

Wolność, którą wywalczył nasz naród nie przyszła łatwo. Okupiona krwią i cierpieniem milinów Polaków wymaga od współczesnego pokolenia ogromnego szacunku i wdzięczności.

- Chciałbym, żebyśmy wzajemnie mieli szacunek do tej wolności, zawsze do niej podchodzili i uczyli się być prawdziwie wolnymi, uczyli się być tak wolnymi, żeby nic nam nie zniszczyło. Bądźmy Polakami, którzy potrafią szanować demokrację, potrafią miłować pokój, potrafią być wzajemnie do siebie szlachetnymi ludźmi i potrafią żyć tak, aby cała Europa i świat brał z nas przykład – mówił na zakończenie włodarz.

Wzruszający program artystyczny w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół nr 2 im. Jana Pawła II w Łaskarzewie został nagrodzony gromkimi brawami.

Następnie poczty sztandarowe w asyście strażackiej orkiestry dętej udali się pod pomnik Obrońców Łaskarzewa. Tam, przybyłe na uroczystość delegacje władz samorządowych, służb mundurowych, harcerzy i szkół złożyły kwiaty i zapaliły znicze.

Pamięć o wydarzeniach sprzed 78 lat jest bardzo ważna. Dziękujemy wszystkim, którzy czynnie włączyli się w obchody w Łaskarzewie, dziękujemy za to, że mimo niesprzyjającej pogody, nie zabrakło tych, którzy oddali cześć bohaterom.

Fot. WJ