„O tym nie można zapomnieć…”

PPP 2017 copy

27 września 2017 roku na terenie Powiatowego Centrum Kultury i Promocji w Miętnem uczciliśmy 78. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego. W tym dniu odsłonięto także tablicę poświęconą pamięci Nauczycieli i Organizatorów Tajnego Nauczania na ziemi garwolińskiej w latach 1939 – 1944.

- W okresie II wojny światowej Tajne Nauczanie było bardzo rozpowszechnione na terenie powiatu garwolińskiego. W tym czasie więcej młodzieży chodziło do gimnazjum i liceum niż w okresie przedwojennym - mówił na początku spotkania Starosta Powiatu Garwolińskiego Marek Chciałowski.

133 komplety tajnego nauczania, w których uczestniczyło prawie 4 tys. uczniów, a uczyło około 200 nauczycieli - to bilans tajnych kompletów na terenie naszego powiatu w latach 1939-1944. Jak zaznaczał Starosta Garwoliński - mimo, że było to niebezpieczne, uczniowie chcieli zdobywać wiedzę, chcieli coś osiągnąć, by później budować wolną Polskę. Tablica umieszczona na dworku w Miętnem, który był niemym świadkiem tamtych wydarzeń, to zatem nasz hołd dla uczniów, nauczycieli i organizatorów tajnego nauczania z lat 1939-1944.

To właśnie w dworku, w szkole rolniczej prowadzone były tajne komplety. To w tym miejscu, w lutym 1942 roku, podczas drugiej konferencji tajnej Organizacji Nauczycielskiej z udziałem przedstawicieli Zarządu Okręgu ukonstytuował się skład Powiatowej Komisji Oświaty i Kultury. I wreszcie to wielu absolwentów z Miętnego zasilało szeregi podziemnych organizacji zbrojnych. Jeden z nich Bronisław Warowny, był Delegatem Rządu na Powiat Garwoliński.

Coraz mniej jest już z nami nauczycieli prowadzących tajne komplety na terenie powiatu garwolińskiego. 95-letnia Pani Halina Duczmal-Pacowska, w liście skierowanym z okazji środowej uroczystości, wspomina, jak w latach 1941-1944 uczyła na tajnych kompletach młodzież z Garwolina i okolic.

Jak pisze : „ (…) uczyłam w tajnym gimnazjum, zorganizowanym przez mojego Ojca, będąc wówczas najmłodszą w Polsce „profesorką” gimnazjum.” Sanitariuszka garwolińskiego szpitala, pamięta jak wyglądał Garwolin podczas przechodzenia frontu czy bombardowania. Mimo, że nie mogła uczestniczyć w obchodach w Miętnem, sercem była z nami.

Pamiątkową tablicę osłonili wspólnie Pani Stefania Wojtyś – nauczyciel tajnych kompletów, ks. prałat Ryszard Andruszczak – dziekan dekanatu garwolińskiego oraz Starosta Garwoliński Marek Chciałowski. Ks. Jerzy Janowski – proboszcz parafii w Miętnem poświęcił pamiątkową płytę.

Historię Polskiego Państwa Podziemnego przybliżył obecnym na uroczystości prof. Zbigniew Gnat – Wieteska. W swojej prelekcji przybliżył obecnym jak funkcjonowało Państwo Podziemne, wzorowane na tym z Powstania Styczniowego.

Montaż słowno-muzyczny pt. „O tym nie można zapomnieć” przygotowali uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Garwolinie. W patriotycznych utworach przypomnieli o wydarzeniach sprzed 78 lat, o poświęceniu naszych przodków, którzy walczyli o wolną Polskę dla przyszłych pokoleń. „Wolność to diament do oszlifowania, a zabłyśnie blaskiem nie do opisania” – brzmiały słowa jednego z utworów.

Na uroczystości obecni byli przedstawiciele władz samorządowych, kombatanci, służby mundurowe, młodzież i nauczyciele ze szkół Powiatu Garwolińskiego i Miasta Garwolina, emerytowani nauczyciele, poczty sztandarowe.

Uroczystym zakończeniem obchodów była odprawiona po południu w Kolegiacie pw. Przemienienia Pańskiego w Garwolinie Msza św. w intencji naszej Ojczyny.

Dziękujemy wszystkim, którzy odpowiedzieli na zaproszenie i z potrzeby serca, choć w ten skromny sposób oddali wspólnie hołd twórcom i realizatorom Polskiego Państwa Podziemnego.