Powiat Garwoliński laureatem Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2017

Utworzono: piątek, 27, październik 2017

Polska Nagroda Inteligentnego Rozwoju

Polska Nagroda Inteligentnego Rozwoju to ogólnopolskie wyróżnienie, które pozwala docenić najbardziej innowacyjne projekty realizowane przy udziale środków z programów unijnych. Nasz powiat otrzymał wyróżnienie za zrównoważony rozwój gospodarczy i zwiększenie atrakcyjności inwestycyjnej Powiatu. Oficjalnie wręczenie wyróżnienia nastąpiło podczas II Forum Inteligentnego Rozwoju, które miało miejsce w dniach 23-24 października 2017 r. w Rzeszowie.

II edycja Forum Inteligentnego Rozwoju skupiła wokół siebie ponad tysiąc gości – przedstawicieli rządu, samorządowców, przedsiębiorców, ludzi nauki i biznesu. Forum Rozwoju to dwa dni intensywnych rozmów, debat, paneli dyskusyjnych, prezentacji, w których uczestniczyło blisko 120 prelegentów. Powiat Garwoliński reprezentował Starosta Powiatu Marek Chciałowski, który nie tylko brał udział w panelu poświęconym terenom inwestycyjnym, ale przede wszystkim oficjalnie odebrał Polską Nagrodę Inteligentnego Rozwoju 2017 przyznaną Powiatowi Garwolińskiemu.

Wyroznieni 2017Podczas uroczystej gali, którą prowadził aktor Łukasz Płoszajski poznaliśmy wąskie grono tych, którzy poprzez swoje działania przyczyniają się do zrównoważonego rozwoju gospodarczego kraju, a pracując patrzą w przyszłość i nie wahają się podejmować ryzyka. Inicjatorem nagrody jest Centrum Inteligentnego Rozwoju, partnerem medialnym sekcja "Rzecz o Innowacjach", zaś partnerem merytorycznym Śląskie Centrum Etyki Biznesu i Zrównoważonego Rozwoju działające przy Politechnice Śląskiej.

Powiat Garwoliński został laureatem Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2017 w kategorii Samorząd Przyjazny Inwestorowi za zrównoważony rozwój gospodarczy i zwiększenie atrakcyjności inwestycyjnej Powiatu. Olbrzymim atutem, który wyróżnia nasz powiat są tereny inwestycyjne – Garwolińska Strefa Aktywności Gospodarczej. W obliczu przebudowywanej drogi S17 działki skupione w ramach strefy stają się w tej chwili jedną z najciekawszych ofert inwestycyjnych w Polsce.

Starosta Podziekowanie- W imieniu Powiatu Garwolińskiego dziękuję kapitule za przyznanie nagrody. Jest to dla nas ogromne wyróżnienie, ale również bodziec do dalszej pracy. „Zdobycie” środków unijnych na stworzenie jednej z najlepszych stref gospodarczych w Polsce to dopiero połowa sukcesu. Dalsza praca opiera się na budowie odpowiedniego klimatu dla inwestora, zarówno przez politykę państwa, ale także poprzez działanie samorządów lokalnych. Powiat Garwoliński postawił na wszechstronny rozwój ten gospodarczy, ale również na edukację, kulturę, sport, turystykę i rekreację – co łącznie daje inteligentny rozwój Powiatu – mówił podczas odbierania Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2017 Starosta Garwoliński Marek Chciałowski.

Samorząd przede wszystkim musi pomagać i wspierać swoich mieszkańców. Dlatego tak ważne jest ułatwianie przyszłym inwestorom rozpoczęcia ich działalności. Samorząd powiatowy, zawsze stara się być pośrednikiem pomiędzy samorządem miasta a przedstawicielami biznesu. Jak podkreśla Starosta - przyszłym inwestorom dajemy możliwość skorzystania z przydzielonego im opiekuna, który z ramienia starostwa, na stałe współpracuje przy uruchamianiu projektu. Ja sam dodatkowo, jestem zwolennikiem osobistego kontaktu z przedstawicielami biznesu – artykułuje. Cieszymy się, że udało nam się wdrożyć w życie projekt Garwolińskiej Strefy Aktywności Gospodarczej. Mam nadzieję, że strefa stanie się motorem napędowym całego powiatu dającym szansę na zatrudnienie osobom ze średnim, a także wyższym, specjalistycznym wykształceniem. To ścieżka zrównoważonego rozwoju, którą chcemy podążać - dodaje.

Jednostki Samorządu Terytorialnego dokładają starań, aby uatrakcyjnić własne tereny, podnieść komfort i jakość życia swoich mieszkańców. Jesteśmy dumni, że starania Powiatu Garwolińskiego w tym zakresie są doceniane na forum ogólnopolskim.

Podczas Forum Starosta Garwoliński Marek Chciałowski miał okazje prezentować nasze tereny inwestycyjne w trakcie panelu „Samorząd przyjazny inwestorowi – prezentacje”. Obok Burmistrza Miasta i Gminy Warta i Burmistrza Miasta Turek przedstawił zalety naszych terenów, których położenie w tej chwili ma ogromne predyspozycje, aby stać się łącznikiem pomiędzy wschodem, a zachodem Europy. Panelowi towarzyszyła ożywiona debata na temat możliwości, które kryją się w terenach inwestycyjnych.

Polska Nagroda Inteligentnego Rozwoju 2017 to kolejne wyróżnienie, które otrzymał nasz powiat. Działalność inwestycyjna, która prowadzona jest od lat to ciężka praca wielu osób, która ma wpływać na rozwój gospodarczy naszego terenu i podnosić jego atrakcyjność. Nagroda to zatem dowód na to, że podejmowane działania są doceniane.