Obradowali nad bezpieczeństwem najmłodszych

Utworzono: czwartek, 02, listopad 2017

komisja bezpieczenstwa mlodziez

27 października 2017 r. po raz kolejny w tym roku odbyło się posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego Starosty Powiatu Garwolińskiego. Komisja, która funkcjonuje w celu realizacji zadań starosty w zakresie zwierzchnictwa nad powiatowymi służbami, inspekcjami i strażami oraz zadań określonych w ustawach w zakresie porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli poświęcona była tym razem szeroko rozumianemu bezpieczeństwu młodzieży.

W spotkaniu uczestniczyli dyrektorzy i pedagodzy placówek oświatowych prowadzonych przez Powiat Garwoliński, policjanci na czele z Komendantem Powiatowym Policji w Garwolinie - mł. insp. Iwoną Czarnocką, obecni byli ponadto bryg. Krzysztof Tuszowski – Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Garwolinie oraz Małgorzata Gadoś - Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Garwolinie.

XXI wiek niesie coraz więcej nowych zagrożeń, występujących zarówno w świecie rzeczywistym jak tym wirtualnym. Substancje psychoaktywne, dopalacze to środki, które współcześnie stanowią coraz większe zagrożenie, a to ze względu na fakt, że skutki ich zażywania nie są do końca znane. Podczas spotkania prezentację nt. szkodliwych substancji przedstawiła asp. Danuta Kalinowska – specjalista Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Garwolinie. Przybliżyła obecnym najważniejsze kwestie dotyczące problemu, jego prawne aspekty oraz zapoznała zebranych z prowadzonymi działaniami profilaktycznymi.DSC08763

Przemoc w Internecie – wirtualne zagrożenia to także rosnący współczesny problem. Komenda Powiatowa Policji w Garwolinie prowadzi obecnie kilkadziesiąt postępowań o stalking. Problem nękania w sieci jest coraz powszechniejszy, a walka z nim bardzo trudna. Jak powiedziała w trakcie spotkania asp. Kalinowska „Nie jest metodą bronienie dzieciom i młodzieży korzystania z Internetu. Musimy pomagać im w tym, aby umiały z niego dobrze korzystać. Należy przekuwać ich energię na dobre i przekierowywać na to, z czego mogą skorzystać (…)” – akcentowała w trakcie spotkania.

Kwestia bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły – to zagadnienie, które w ciągu roku podnoszone jest wielokrotnie. Szczególnie teraz w okresie jesienno-zimowym ważne jest wyczulanie najmłodszych na zagrożenia płynące z uczestnictwa w ruchu drogowym. Asp. szt. Tadeusz Gregorczyk – Zastępca Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Garwolinie wygłosił prelekcję na ten temat, podkreślając ważną rolę odblasków, które noszone zdecydowanie zwiększają widoczność pieszego na drodze, a niejednokrotnie ratują mu życie. Obecnie rośnie także liczba młodzieży, która dojeżdża do szkoły własnym środkiem transportu – ich rozwaga i wyobraźnia to najistotniejsze cechy wpływające na bezpieczeństwo ich samych oraz innych użytkowników dróg. Dlatego tak ważna w tym zakresie rola nauczycieli i rodziców, aby wyczulać młodych kierowców na konsekwencje brawury i nieprzemyślanych zachować na drodze.

Posiedzenie Komisji podsumował Starosta Powiatu Garwolińskiego Marek Chciałowski. Jak zaznaczał:

- Bezpieczeństwo dzieci zawsze leży mi na sercu (…). Na pewno nie rozwiązaliśmy żadnego z problemów występujących na terenie powiatu, ale ukazaliśmy je oraz pokazaliśmy możliwości znalezienia ścieżek do ich rozwiązania – artykułował na zakończenie włodarz.

Każde zagrożenie, które niesie współczesny świat wymaga analizy i wspólnego szukania najlepszego rozwiązania. Szczególnie te, które dotyczą najmłodszych wymagają rozwagi i odpowiedniego podejścia. Posiedzenie Komisji stanowiło wspólne poszukiwanie rozwiązań istniejących zagrożeń na terenie Powiatu Garwolińskiego. Takie rozwiązania udało się nakreślić.