To byli zwykli ludzie…. Dzień Pamięci Batalionów Chłopskich

Utworzono: środa, 15, listopad 2017

Dzien Pamieci BCh

Dzień Pamięci Batalionów Chłopskich uroczyście obchodzono w niedzielę, 12 listopada 2017 r. w Mariańskim Porzeczu. W powiecie garwolińskim wspominaną formację zbrojną ruchu ludowego tworzyło około 5 tys. żołnierzy. To bohaterowie, którym winni jesteśmy pamięć.

W zabytkowym Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Mariańskim Porzeczu modliliśmy się za Ludowców, za żołnierzy BCh, za Ojczyznę. Uroczystą Mszę Św. odprawiali kustosz sanktuarium ks. Jan Krajewski MIC oraz ks. Piotr Marchewka MIC – przełożony domu zakonnego.

DSC 0350Starosta Powiatu Garwolińskiego Marek Chciałowski, który zabrał głos przed nabożeństwem przybliżył krótko zgromadzonym fenomen Ruchu Ludowego i jego organizacji. Bataliony Chłopskie, które powstały po przekształceniu w 1940r. na ternie powiatu garwolińskiego bardzo szybko powiększały swoje szeregi. Około 5 tys. żołnierzy, 30 bitew, ponad 200 akcji sabotażowo-dywersyjnych to bilans działalności żołnierzy na naszym terenie. Starosta Garwoliński podkreślał, że przybycie i obecność w świątyni, to dowód naszej wdzięczności bohaterom. Jesteśmy, by dziękować za zwykłych ludzi, za rolników, którzy w obronie polskiej ziemi poświęcili wszystko, nawet własne życie.

- Dziś mało się mówi o heroizmie, walce, cierpieniach, tułaczce i łagrach, które dotknęły Ludowców i żołnierzy z Batalionów Chłopskich (…). Nie ulegli okupantowi hitlerowskiemu, nie poddali się komunistom, nie sprzedali i nie oddali swojego warsztatu pracy – swojego gospodarstwa, swojej ziemi. Bierzmy z nich przykład – apelował włodarz. Jak podkreślał nawiązując do wielkiego narodowego święta przypadającego 11 listopada - wolność i niepodległość jest darem nie tylko danym, ale też zadanym, a my musimy o tym pamiętać.

Po Mszy św. głos zabrała biorąca udział w obchodach Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska. Jak zaznaczała – niepodległość – to proste słowo, które kryje w sobie bardzo wiele treści. Musimy zdawać sobie sprawę, że nie jest ona dana raz na zawsze, a naszym obowiązkiem jest dbanie o nią.

- (…) Za chwilę oddamy cześć tym, którzy bronili Polskiej wsi, tym, którzy walczyli i umierali, abyśmy my dzisiaj byli wolnymi ludźmi – mówiła.

Jako spadkobiercy wywalczonej wolności jesteśmy to winni wszystkim tym bohaterom. Dlatego też zaraz po zakończonej Eucharystii zebrani w asyście pocztów sztandarowych Lokalnych Oddziałów PSL udali się pod obelisk upamiętniający żołnierzy Batalionów Chłopskich oraz Działaczy Ruchu Ludowego, gdzie poszczególne delegacje złożyły wiązanki kwiatów.

Tu głos zabrali Bożena Żelazowska – Radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego oraz Jacek Piesiewicz - Przewodniczący Rady Gminy Wilga.

Dalsza część obchodów miała miejsce w Publicznej Szkole Podstawowej im. O. St. Papczyńskiego w Mariańskim Porzeczu. Uczniowie szkół podstawowych w Mariańskim Porzeczu i Siedzowie wystąpili z patriotycznym montażem słowno-muzycznym „Polska – moja Ojczyzna”. Kapela Bocianisko zachęcała zebranych widzów do czynnego włączania się we wspólny śpiew pieśni i piosenek patriotycznych. DSC 0565

W szkole rozbrzmiały takie utwory jak: „Rozkwitały pąki białych róż”, „O mój rozmarynie”, czy „płynie Wisła płynie”. Kapeli bardzo chętnie pomagali najmłodsi artyści, którzy wspólnie wykonali kilka utworów.

Dzień Pamięci Batalionów Chłopskich zgromadził mieszkańców Powiśla zarówno z Powiatu Garwolińskiego jak i Otwockiego. Wzięli w nim udział przedstawiciele władz samorządowych: Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska, Radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego Bożena Żelazowska, Starosta Powiatu Garwolińskiego Marek Chciałowski, Wójt Gminy Sobienie Jeziory Stanisław Wirtek, Sekretarz Powiatu Garwolińskiego Jerzy Piesio, Radni Rady Powiatu Garwolińskiego: Paweł Dziubak i Krystian Kania oraz Przewodniczący Rady Gminy Wilga Jacek Piesiewicz oraz Radni Gminy Wilga. Obecni byli przedstawiciele Ludowego Towarzystwa Naukowo-Kulturalnego/Oddział w Garwolinie, a przede wszystkim mieszkańcy powiatu, którzy zamanifestowali swoją pamięć o członkach Batalionów Chłopskich i Ruchu Ludowego.