DZIEŃ BIBLIOTEKARZA I BIBLIOTEK W GARWOLINIE

Utworzono: czwartek, 26, maj 2011

mbiblioteka

Maj to miesiąc szczególnie związany z książką i biblioteką. Z okazji Święta Czytelnictwa 25 maja w Miejsko - Powiatowej  Bibliotece Publicznej w Garwolinie odbyło się coroczne spotkanie bibliotekarzy z terenu Powiatu Garwolińskiego.

W ciągu ostatnich lat podwoiła się w Polsce liczba mieszkańców z wyższym wykształceniem. Powstało ponad 300 wyższych szkół niepaństwowych, przeprowadzono reformę szkolnictwa.

Studenci i uczniowie potrzebują bibliotek nowoczesnych, w których nikt nie martwi się grzybem na ścianach, odpadającym tynkiem czy brakiem materiałów biurowych. Nie wiemy jak długo będziemy borykać się z brakiem narzędzi do pracy.

Biblioteka nie może i nie chce istnieć bez czytelnika, książki, komputerów, programów bibliotecznych, internetu, budynków przystosowanych do użytku społecznego, w tym dostępnych dla ludzi niepełnosprawnych – powiedziała na wstępie Dyrektor Biblioteki Anna Belka. Nasze biblioteki muszą być modernizowane i przystosowywane do zmieniających się potrzeb użytkowników. Potrzebujemy pomocy ze strony władz lokalnych i państwowych, potrzebujemy innego spojrzenia społeczeństwa na naszą pracę – zaapelowała. Zwróciła również uwagę na rolę bibliotekarza, który swoją pracą służy rozwojowi ludzkiemu w bardzo wielu dziedzinach życia.

Problemy dotyczące bibliotek i pracy bibliotekarza, o których zaledwie na spotkaniu zasygnalizowano, powinny stać się punktem wyjścia do szczegółowego omówienia nakreślonych zagadnień.

Starosta Powiatu Garwolińskiego Marek Chciałowski podziękował bibliotekarzom za ich pracę i zaangażowanie w popularyzację wiedzy wśród młodzieży, życząc całej społeczności świata książki wytrwałości i sukcesów w pracy zawodowej oraz wiary w lepszą przyszłość.

W uroczystości wzięli udział Sekretarz Powiatu Garwolińskiego Jerzy Piesio, Burmistrz Miasta Garwolin Tadeusz Mikulski, Sekretarz Miasta Garwolin Cezary Tudek, Kierownik Wydziału Oświatowego i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Jadwiga Mańkowska.