Inauguracja Powiatowych Obchodów 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

Inauguracja 100 Niepodleglosc

W 150. urodziny Marszałka Józefa Piłsudskiego, a więc 5 grudnia 2017 r. oficjalnie zainaugurowaliśmy powiatowe obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Przywitanie uczestników i oficjalnego otwarcia obchodów dokonali Starosta Marek Chciałowski i Dyrektor Szkoły Joanna Ostrowska.

- Marszałek Józef Piłsudski to wybitna postać w historii naszego narodu. Polityk, mąż stanu, Naczelnik Państwa, żołnierz, ukochany dowódca Legionów i wojsk polskich, współtwórca Niepodległej. Postać nietuzinkowa, jak każdy człowiek miał lepsze i gorsze karty swojego życia, ale nikt mu nie zarzuci braku pracy i zaangażowania dla ukochanej Ojczyzny. Dziś w dzień urodzin Józefa Piłsudskiego, w szkole noszącej jego imię dokonujemy symbolicznego otwarcia Powiatowych obchodów 100 – lecia odzyskania Niepodległości. Program mamy bogaty. To ponad 20 różnych wydarzeń, konkursów, olimpiad, wystaw. Już dziś zachęcam do konkursów literackich: „Ze wspomnień rodzinnych – Drogi do Niepodległej”, czy „Patriotyzm na co dzień – Co dla mnie znaczy być patriotą?”. Zachęcam do wsłuchania się w słowa profesora o Józefie Piłsudskim - mówił Starosta Powiatu Garwolińskiego Marek Chciałowski.DSC 0006

W I Liceum Ogólnokształcącym im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Garwolinie miało miejsce niesamowite spotkanie z historią. Prof. dr hab. Marek Drozdowski gawędą o roli Józefa Piłsudskiego w dziejach Polski przeniósł zebranych na szkolnej sali sportowej do początku XX wieku, kiedy to nasi przodkowie ofiarnie walczyli o odzyskanie Niepodległości.

- Trzeba, by ruch niepodległościowy odzwierciedlał interesy całego społeczeństwa - mówił na wstępie swojej gawędy profesor, naświetlając nastroje społeczeństwa, nastroje w Europie i wreszcie dążenia Polaków w tym czasie.

Pytania, które padały z widowni ożywiały gawędę i naprowadzały ją na całkiem nowe tory. Profesor opowiadał m. in. o stosunku Józefa Piłsudskiego do życia religijnego, który z czasem ewoluował, a także wyjaśniał jaki był stosunek Marszałka do Litwy i Litwinów oraz Ukrainy i Ukraińców.

Co więcej profesor wskazywał także różnicę między dwoma wielkimi polskimi Naczelnikami - Kościuszką i Piłsudskim.

- Piłsudski był człowiekiem stanowczym i często popadał w konflikty (…) - podkreślał w tym kontekście.

Jednym z pytań był stosunek profesora do sztuki teatralnej, która pojawiła się w telewizji publicznej dzień przed rocznicą urodzin Marszałka.

- W wielu wypadkach mijała się z prawdą historyczną… Profesor zapewnił, że z chęcią wziąłby udział w debacie aby te nieścisłości sprostować.

Padające z ust profesora śmieszne dygresje doskonale urozmaicały naszą często skomplikowaną i trudną historię. Jednocześnie ułatwiły obecnej na sali młodzieży zrozumienie tego, co działo się w tym czasie.

W trakcie spotkania nie mogło zabraknąć także wspólnie wykonanych pieśni i piosenek patriotycznych. Śpiewano pieśni „My pierwsza brygada”, „Piechota” oraz piosenki m. in. „O mój rozmarynie” czy „Rozkwitały pąki białych róż”. Muzyka odgrywała bardzo ważną rolę w dążeniach niepodległościowych Polaków. To właśnie ona dodawała otuchy walczącym żołnierzom, budziła w nich nowego ducha nadziei na zwycięstwo - wiary w odzyskanie niepodległości.

- Na zakończenie należą się słowa podziękowania dla Pana Profesora Marka Drozdowskiego, mieszkańca naszego powiatu, za tak przystępne i barwne przybliżenia postaci Brygadiera Józefa Piłsudskiego. Słowa uznania również dla młodzieży, ponad dwie godziny spotkania a na sali cisza, przerywana wspólnym śpiewem i bogatymi pytaniami, które kierowaliście do Pana Profesora - puentował Starosta na koniec spotkania.

Na patriotycznym spotkaniu inaugurującym obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości obecni byli Starosta Powiatu Garwolińskiego Marek Chciałowski, Przewodniczący Rady Powiatu Garwolińskiego Piotr Osmólski, Wiceprzewodniczący Rady Marcin Kobus, przedstawiciele służb mundurowych i organizacji wojskowych, dyrektorzy szkół prowadzonych przez Powiat Garwoliński, uczniowie i nauczyciele ze szkół ponadgimnazjalnych z terenu Powiatu Garwolińskiego oraz przedstawiciele organizacji, jednostek podległych miastu i powiatowi oraz stowarzyszeń.