Problemy z CEPiK 2,0

Utworzono: piątek, 09, luty 2018

CEPIK

Stanowisko Konwentu Powiatów Województwa Mazowieckiego z dnia 31 stycznia 2018r. w sprawie funkcjonowania systemu CEPiK

Nowa wersja Centralnej Ewidencji Pojazdów uruchomiona została 13 listopada 2017 i od tamtego czasu sprawia problemy kierowcom i samorządom z całej Polski. Zmiany w systemie miały zwiększyć zakres informacji w Centralnej Ewidencji Pojazdów i pozwolić na uzyskanie wyższej jakości danych, podnosząc poziom bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz obrotu pojazdami na rynku wtórnym. Program miał również ułatwić i przyspieszyć pracę w Wydziałach Komunikacji w Starostwach. Tak jednak się nie stało. Wprowadzenie systemu zmniejszyło ilość realizowanych zadań w urzędach o 30%, co wiąże się z utrudnieniami dla mieszkańców powiatu. To na pracownikach jako osobach mających bezpośredni kontakt z obywatelami skupia się niezadowolenie obywateli. Problemy związane z rejestracją i wyrejestrowaniem pojazdów nie ominęły również pracowników Wydziału Komunikacji oraz mieszkańców Powiatu Garwolińskiego. Bardzo często pracownicy muszą wykonywać wielokrotnie te same czynności, tj. ten sam wniosek o rejestrację lub wyrejestrowanie pojazdu muszą kilkakrotnie wprowadzać w system. Powiat nie ma wpływu na sprawność funkcjonowania systemu CEPiK 2,0 ponieważ jest on wprowadzony i nadzorowany centralnie przez Ministerstwo Cyfryzacji.

Wielokrotnie o utrudnieniach z tym związanych informowały media.

W związku z problemami Wydziałów Komunikacji w Polsce, Związek Powiatów Polskich wystąpił z prośbą do osób odpowiedzialnych za „uzdrowienie” systemu aby natychmiast doprowadzić do jego stabilizacji. Jednocześnie ZPP wnioskuje aby wydano jasny i wyraźny komunikat, że to nie pracownicy Wydziałów Komunikacji są odpowiedzialni za pracę na takim systemie i nie oni ponoszą odpowiedzialność za wszelkie problemy jakie dotknęły obywateli.

My jako Powiat Garwoliński wyrażamy głębokie ubolewanie i mamy nadzieję, że stanowisko Związku Powiatów Polskich wpłynie na szybszą i lepszą pracę nad systemem a korzyści płynące z jego wprowadzenia przewyższą problemy związane z jego uruchomieniem.

stanowisko konwentu powiatw wojewdztwa mazowieckiego cepik.pdf