Afrykański pomór świń – Realne zagrożenie

Utworzono: piątek, 16, luty 2018

ASF-ulotka

Afrykański pomór świń (ASF) to szybko szerząca się, zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe oraz dziki. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia.

W przypadku terenów o wysokim zagęszczeniu gospodarstw utrzymujących świnie, rozprzestrzenianie się wirusa między gospodarstwami jest stosunkowo łatwe. W Powicie garwolińskim, gminy takie jak: Parysów, Pilawa, Wilga oraz miasto i gmina Garwolin znalazły się w obszarze ochronnym (strefa żółta).

Powiatowy Lekarz Weterynarii przypomina o dostosowaniu gospodarstw w których utrzymywane są świnie, do wymogów bioasekuracji przed przenikaniem wirusa do stada świń.

W załączeniu szczegółowe pismo Powiatowego Lekarza Weterynarii w Garwolinie Andrzeja Korysia, dotyczące zabezpieczenia gospodarstw przed wirusem ASF.

informacja_powiatowy_lekarz_weterynarii_zabiezpieczenie.pdf