O udziale Ludowców w odzyskaniu Niepodległości

Utworzono: piątek, 09, marzec 2018

Plakat sesja 2018 zap

Już w sobotę, 17 marca 2018 r. o godz. 10.00 w Sali Konferencyjnej Pływalni Miejskiej w Garwolinie [GARWOLANKA] odbędzie się sesja popularno-naukowa w ramach powiatowych obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę NIEPODLEGŁOŚCI. Przewodnim temat sobotniej sesji będzie udział Ludowców w odzyskaniu Niepodległości w 1918r.

Wójtowicz Michał przybliży rolę Wincentego Witosa w odzyskaniu Niepodległości w 1918r. i w Sejmie Ustawodawczym, Michał Sztelmach opowie o Polskiej Organizacji Wojskowej na terenie powiatu garwolińskiego i jej udziale w rozbrojeniu wojsk niemieckich w listopadzie 1918 r. Zbigniew Węgrzynek nakreśli postawę i działania ludowców, samorządu i społeczeństwa garwolińskiego w trakcie wojny polsko-bolszewickiej 1919-1920, a Michał Kalbarczyk przybliży jak wyglądała spółdzielczość powiatu garwolińskiego w początkach II Rzeczypospolitej. Dla wszytkich miłośników historii zapowiada się ciekawe przedpołudnie.

- W tym roku obchodzimy rocznicę 100-lecia odzyskania Niepodległości. Drogi do Niepodległej były różne. Jedna z nich wiodła przez Wincentego Witosa i Ruch Ludowy na terenie całej Polski. Powiat Garwoliński w bardzo dużym stopniu był powiatem rolniczym, gdzie ideały ludowe były mocno zakorzenione wśród społeczeństwa. Około 50% dowódców POW wywodziło się z Ruchu Ludowego. Warto przypominać historię naszego terenu. Dziś, Polskie Stronnictwo Ludowe, które ma 120-letnią historię jest jedyną partią, która współuczestniczyła w odzyskaniu Niepodległości i trwała w dużym stopniu na straży polskości przez ponad 100-lat. Serdecznie zapraszam na sesję!

Marek Chciałowski Starosta Powiatu Garwolińskiego

Plakat sesja 2018

Na sesję zaprasza Starosta Powiatu Garwolińskiego i Zarząd Powiatowy PSL w Garwolinie