Spotkanie z wyjątkową artystką

Spotkanie malarka

W środę, 14 marca 2018 r. na Sali widowiskowej Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie miało miejsce niezwykłe spotkanie. Na zaproszenie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Trzciance przybyła do Garwolina Pani Agnieszka Sapińska – malarka, artystka, która całe swoje serce, duszę i ciało wkłada w to, by przekazać swój własny świat, swoje uczucia i wrażenia. Spotkanie wpisało się w kanon uroczystości związanych z obchodami 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. W jego trakcie oficjalnie rozstrzygnięto dwa konkursy malarskie o tematyce patriotycznej: „Ja i mój wymarzony świat” oraz „Polska, moja ojczyzna”.

Starosta Powiatu Garwolińskiego Marek Chciałowski wyraził radość z tego, że wszystkie szkoły chcą włączyć się w tegoroczne obchody. Każda jednostka robi to w sposób, w jaki najlepiej potrafi. Szkoły specjalne włączają się plastycznie – artystycznie i w ten sposób świętują wspaniałą rocznicę.

Podczas środowego spotkania Starosta ponadto przybliżył zebranym młodym uczniom losy Niepodległej. Krótka lekcja historii miała pokazać najmłodszym drogę do niepodległości. Gdy przyszedł rok 1918 – nadszedł sprzyjający moment, jedna chwila, którą trzeba było wykorzystać, by po 123 latach odzyskać utraconą polskość.

Plastyczne prace, które uczniowie szkół specjalnych przysłali na konkurs wpisują się w patriotyczną tematykę, o której mówił włodarz. Komisja konkursowa stanęła przed niełatwym wyborem najpiękniejszych prac w dwóch kategoriach szkoły podstawowe oraz gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne.

Laureaci otrzymali wspaniałe nagrody, a wszystkie prace można podziwiać na holu dolnym w CSiK w Garwolinie.

Po części z nagrodami, uczniowie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Trzciance zaprezentowali ekspresyjny taniec z kolorowymi chustami.

Kolejnym punktem spotkania były warsztaty plastyczne prowadzone przez malarkę Panią Agnieszkę Sapińską.

Urodzona w 1973 r. w Łęczycy z mózgowym porażeniem dziecięcym. Mieszka w Bąkolicach pod Łodzią. Maluje od 23 lat w sposób niezwykły – ustami. Należy do Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami VDMFK w Księstwie Liechtenstein, a od 1998r. aktywnie współpracuje z wydawnictwem „AMUN”.

Ulubione tematy artystki to pejzaże i kwiaty. Jak sama mówi w malarstwie znalazła sposób na życie, sztuka bowiem odrywa ją od szarej rzeczywistości. Artystka zaprezentowała przed zgromadzonymi swój niezwykły talent. Namalowany przed publicznością obraz zyskał nazwę zaproponowaną przez młodzież – „Wspaniałe chwile”. Publiczność była zachwycona sposobem, w jaki swoje obrazy maluje artystka i jak łatwo operuje pędzlem.

Był to naprawdę niezwykły pokaz artystycznych możliwości człowieka, który pokonuje własne bariery, by wyrazić swoje emocje i uczucia.