By nie zatracić tożsamości – o udziale ludowców na drodze do niepodległości

Sesja Ludowcy

Ogromną dawkę historycznych ciekawostek dostarczyli w sobotnie przedpołudnie czterej prelegenci, którzy opowiadali o tym, w jaki sposób ludowcy na terenie Powiatu Garwolińskiego włączali się w działania na rzecz odzyskania przez Polskę Niepodległości.

17 marca o godz. 10.00 w sali konferencyjnej Pływalni Miejskiej w Garwolinie odbyła się sesja popularno-naukowa wpisująca się w kalendarz wydarzeń związanych z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Na zaproszenie Starosty Garwolińskiego przybyli m. in. Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska, Proboszcz Kolegiaty pw. Przemienienia Pańskiego w Garwolinie ks. Ryszard Andruszczak, Burmistrz Garwolina Tadeusz Mikulski, Sekretarz Powiatu Jerzy Piesio, a przede wszystkim mieszkańcy Powiatu Garwolińskiego chcący poznać naszą lokalną historię w tym czasie.

- Bardzo się cieszę, że znaleźliście Państwo czas, by być tutaj dzisiaj z nami, by pochylić się nad wydarzeniami sprzed niespełna 100 lat, tu na naszej ziemi, mówił witając zgromadzonych Starosta Garwoliński Marek Chciałowski. Jak zaznaczał, chciałby aby w naszym powiecie udało się zorganizować cykl spotkań: „Drogi do Niepodległej”. - Dzisiaj mówimy o drodze, która wiodła przez Ludowców, ale będziemy też wspominać Józefa Piłsudskiego i jego drogę poprzez Legiony i Magdeburg, ale także inne postacie, które pozwolą nam bardziej dogłębnie poznać naszą historię. Dzięki temu zobaczymy też, że mimo różnic światopoglądowych i politycznych, udało się stworzyć państwo, jednolite państwo.

Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska mówiła, że tylko poprzez takie spotkania, pielęgnujące naszą przeszłość jesteśmy w stanie tworzyć naszą przyszłość.

- Panie Starosto, wyrazy szacunku i podziękowania za to , że są takie wydarzenia jak te dzisiejsze – podkreślała Wicemarszałek.

- Prymas tysiąclecia mówił, że kraj, który podcina swoje korzenie traci swoją tożsamość. Cieszę się, że do tych korzeni wracamy – mówił dziekan dekanatu garwolińskiego ks. Ryszard Andruszczak.

Jako pierwszy z prelegentów głos zabrał Michał Wójtowicz z Warszawy, który w bardzo lekki sposób przybliżył postać Wincentego Witosa – postać wielką, globalną, któremu w znacznym stopniu zawdzięczamy niepodległość i zjednoczenie chłopów wokół idei powstania Polski.

Następnie o Polskiej Organizacji Wojskowej na terenie Powiatu Garwolińskiego opowiedział Michał Sztelmach z Żelechowa. Nakreślił czym była POW, co było jej celem i jak wyglądała struktura tej organizacji na terenie powiatu garwolińskiego. Wśród członków tejże organizacji było wielu działaczy ludowych z naszego terenu, którzy czynnie włączyli się w akcję rozbrojenia stacjonujących tu żołnierzy niemieckich.

Zbigniew Węgrzynek z Wilgi przybliżył postawę i działania ludowców, samorządu i społeczeństwa powiatu garwolińskiego w trakcie wojny polsko-bolszewickiej. Swoją prelekcję ubogacił odezwami i plakatami, które w tym czasie kierowano do mieszkańców, by Ci stanęli do walki z wrogiem. Mogliśmy dowiedzieć się, jak na powyższe odezwy reagowali zwykli mieszkańcy ziemi garwolińskiej i czy chętnie „szli w kamasze”.

Jako ostatni głos zabrał Michał Kalbarczyk z Garwolina, który w bardzo skondensowany sposób opowiedział o spółdzielczości na terenie Powiatu Garwolińskiego. Jak udowodnił w swoim wystąpieniu spółdzielczość przyczyniła się do rozwoju gospodarczego całego terenu. W organizacje spółdzielczości zaangażowani byli zarówno ziemianie jak również rolnicy i działacze ludowi.

Po prelekcjach był także czas na dyskusję, wymianę informacji i spostrzeżeń.

- Dziękuję prelegentom, którzy wciągnęli nas w dyskusje i doprowadzili do głębszego zrozumienia tego, co się działo w czasie II Rzeczpospolitej, w czasie jej tworzenia i tego co się działo później. Zawsze należy sięgać głębiej, nie tylko do tego co jest powierzchowne. Dziękuję wszystkim za obecność – mówił na zakończenie Starosta.