Przejdź do treści
Brak grafik

Zmarł ostatni komendant garwolińskiego Obwodu Batalionów Chłopskich Śp. Kapitan Władysław Bąbik

Utworzono: wtorek, 20, marzec 2018

Wladyslaw Bąbik

W wieku 102 lat na wieczną wartę odszedł kapitan Władysław Bąbik - ostatni komendant garwolińskiego Obwodu BCh oraz ostatni żyjący uczestnik bitwy pod Augustówką w 1944r.

Młode lata kapitana przypadły na trudny okres II wojny światowej. Od 1937 r. żołnierz 21 Pułku Ułanów w Równem na Wołyniu, który czynnie walczył w Wołyńskiej Brygadzie Kawalerii przeciwko niemieckiej agresji. 12.09.1939 r. wraz z pięcioma innymi żołnierzami trafił do niemieckiej niewoli. Trafił do obozu jenieckiego w Austrii, a później do więzienia w Egenburgu, skąd uciekł w 1942 roku do Polski. Po powrocie w rodzinne strony, do Dziecinowa, nie mógł posługiwać się własnym nazwiskiem. Natychmiast włączył się w szeregi organizacyjne Batalionów Chłopskich. W 1943 r. mianowany komendantem BCh na obwód Garwolin, funkcję tę pełnił do końca okupacji. W tym czasie współorganizował akcje zbrojne i sabotażowe w obwodzie.

Po wojnie jako działacz ruchu ludowego i żołnierz BCh wielokrotnie aresztowany przez NKWD i SB. Czynnie włączył się w organizowanie spółdzielczości na terenie gminy Sobienie Jeziory. Wielki społecznik, aktywny działacz ruchu ludowego WICI, BCH, ZSL i PSL.

Za cel postawił sobie przywracanie pamięci o działalności BCh, co z powodzeniem realizował.

Na zawsze w naszej pamięci pozostanie jego pogoda ducha, hart i niezłomność.

Pogrzeb Śp. Władysława Bąbika odbędzie się w środę, 21 marca 2018 r. o godz. 14.00 w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Warszawicach.

Joomla 1.6 Templates designed by Joomla Hosting Reviews