Józefinki w garwolińskim liceum

LO Jozefinki

Józefinki – tradycyjne święto I Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Garwolinie miało w tym roku wyjątkowo doniosły charakter. Tegoroczna uroczystość nawiązywała bowiem do dwóch wspaniałych jubileuszy przypadających w 2018 roku – do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 100. rocznicy istnienia szkoły.

Uroczyste obchody Józefinek rozpoczęto Mszą Św. odprawioną w Kolegiacie pw. Przemienienia Pańskiego w Garwolinie. Tradycją się stało, że tuż po niej, młodzież i przybyłe na uroczystość delegacje składają wiązanki kwiatów pod obeliskiem Marszałka Piłsudskiego.

Oficjalna część obchodów miała miejsce w gmachu szkoły.

- Święto patrona podsumowuje pewien etap rozwoju placówki i pokazuje jakie wartości są ważne dla szkolnej społeczności. Patron jest dla uczniów i nauczycieli punktem odniesienia, opiekunem, symbolicznym drogowskazem – mówiła podczas swojego przemówienia dyrektor szkoły Joanna Ostrowska.

Starosta Powiatu Garwolińskiego Marek Chciałowski w swojej wypowiedzi nawiązał do historii garwolińskiej placówki.

- Cały czas ta szkoła szła razem z niepodległością Polski, budowała tą niepodległość w okresie 20-lecia międzywojennego, tworzyła podwaliny niepodległości w czasie II wojny światowej. Pracowała na rzecz dzieci i młodzieży bo zawsze wychowanie i kształcenie młodzieży jest rzeczą najważniejszą.

- Bądźcie dumni z tej szkoły, która jest szkołą wartości, patriotyzmu oraz szkołą, która daje dobre podwaliny do dalszego kształcenia. Bądźcie dumni z własnej Ojczyzny, z Polski, gdziekolwiek jesteście – akcentował ponadto włodarz.

Dalsza część uroczystości przygotowana przez licealistów pod kierownictwem Pani Agnieszki Maczkowskiej dostarczyła zgromadzonym wielu artystycznych emocji i wzruszeń. Motywem przewodnim było hasło  „100 nowych pytań”.  Pytania o historię szkoły, jej tradycje, zwyczaje, wartości – to wszystko przewinęło się w trakcie części artystycznej, która nawiązywała przede wszystkim do obchodzonego w tym roku setnego jubileuszu. Szkoła dawniej i dziś, szkoła nowoczesna, a jednocześnie nawiązująca do tradycji i pielęgnująca swą bogatą historię – różne aspekty działalności szkoły – to wszystko pojawiło się w trakcie części artystycznej.  Nie zabrakło wspaniałej muzyki w wykonaniu uczniów, czy pokazów tanecznych specjalnie przygotowanych na tę okazję – nawiązujących do różnych epok.

Starosta Garwoliński na zakończenie nawiązał do myśli przewodniej i znaczenia tych pytań dla współczesnego człowieka. Zaznaczał, że dobrze jest gdy pojawiają się wątpliwości, gdy stawiamy sobie pytania, bo to pokazuje, że interesujemy się danym tematem, chcemy znaleźć najbardziej trafną odpowiedź. Często te wątpliwości służą jako pole do dyskusji, rozważań – kolejne pytania rodzą kolejne, ale zawsze prowokują do odnalezienia odpowiedzi.