Atrakcyjne praktyki uczniów Ekonomika

ZSP1 Rimini

Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr1 CKU w Garwolinie w ramach programu Erasmus + brali udział w praktykach zawodowych we Włoszech i Hiszpanii. Uczyli się zawodu, doskonalili znajomość języka angielskiego, zwiedzali atrakcyjne miejsca, zdobywali doświadczenie potrzebne w życiu każdego młodego człowieka. W tym roku szkolnym europejskie praktyki zawodowe miały szczególnie atrakcyjny charakter, gdyż odbywały się w pięknych i ważnych dla kultury naszego globu miejscach- Rimini, Grenadzie i Walencji.

We włoskim Rimini w dniach od 24 lutego do 10 marca 2018 roku grupa 15 uczniów klasy III technikum informatycznego odbywała dwutygodniowe praktyki zawodowe. Wysoki poziom prowadzonych zajęć i duże zaangażowanie prowadzących sprawiły, że uczniowie chętnie wykonywali powierzone zadania, podnosząc tym samym poziom swojej wiedzy i umiejętności. Przy okazji zwiedzano niektóre, turystycznie atrakcyjne, miejsca Włoch- Rawennę, Wenecję, San Marino. Chociaż pogoda jak na tę porę roku okazała się kapryśna (Włochów zaskoczyła zima), to wyjazd należy do bardzo udanych. Warto wspomnieć, że uczniowie w ramach projektu otrzymali „kieszonkowe”, które mogli przeznaczyć na własne potrzeby.

W tym samym czasie grupa 20 uczniów Technikum Ekonomicznego przebywała w Grenadzie. Uczniowie klas ekonomicznych odbyli dwutygodniową praktykę w hotelach, sklepach SPRINTER, szkole językowej i biurze projektu Erasmus+. W każdym miejscu praktyk spotykali się z dużą życzliwością i serdecznością. Wykonywali zadania związane z ich zawodem i rozwijali umiejętność posługiwania się językiem obcym.

Organizatorzy wyjazdu zagwarantowali uczestnikom zakwaterowanie, wyżywienie, „kieszonkowe” oraz bogaty program kulturalny. Uczniowie zwiedzili Grenadę, Sewillę i Malagę. Uczestniczyli w kursie języka hiszpańskiego, zakończonym ciekawą grą miejską.

Mieli możliwość spróbowania tradycyjnych hiszpańskich potraw.

Równie atrakcyjne okazały się praktyki zawodowe w Walencji, w których brali udział uczniowie z kierunku Technik Procesów Graficznych ( 15 osób).

Firmy, które uczestniczyły w praktykach to: Patrimonio Ediciones, TotArt, Reprografia BV, Victoria Perales Fotografia, Marabelia, ABC Imprenta, Mobility Projects, Tour Me Out.

W trakcie pobytu uczniowie mieli okazję poznać różne miejsca pracy, sprawdzić swoje umiejętności językowe, poznać miejscową kulturę i sztukę.

Grupa odwiedziła centrum historyczne Walencji, Oceanarium, Bioparc, Miasto Sztuki i Nauki, aby poznać kulturę i sztukę regionu. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach z języka hiszpańskiego, w tzw. Grze Miejskiej, wycieczce rowerowej i degustacji słodyczy.

Po ukończeniu praktyk wszyscy uczniowie otrzymali certyfikaty potwierdzający odbycie praktyk w kraju UE, dzięki temu mogą starać się o pracę na europejskim rynku pracy.

Cieszymy się, że nasze szkoły uczestniczą w unijnych programach czy projektach, które uczą kluczowych kompetencji, przedsiębiorczości, posługiwania się językiem obcym, a przede wszystkim otwierają młodego człowieka na świat.